| madalinaramonikkk a întrebat:

Bună TPU sunt clasa a-X-a filologie, trec printr-o perioadă puțin mai dificilă din punct de vedere moral, sunt curioasă și interesată de facultatea de medicină. Știu că este foarte dificil și sunt 6 ani de studiu, chiar am devenit atrasă de medicină... Sunt curioasă pentru admitere ce materii trebuie sa știi și din ce clase? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| seraina a răspuns:

Din cate stiu eu daca esti la filologie nu te poti duce la facultatea de medicina deoarece la medicina ai nevoie de biologie chimie, materii pe care le inveti la profilul de stiinte ale naturii, pentru admitere trebuie sa stii bine biologia de la liceu, este foarte greu si nu esti obligata sa faci toti cei 6 ani numarul de ani de studiu difera in functie de cei vrei sa ajungi de exemplu ca medic dermatolog, O.R.L., oftalmolog faci cam un an maxim 2 ca chirurg 4 sau 5 si ca neurochirurg 6, poti face si scoala de asistente pe aceea o poti face chiar daca la liceu ai fost pe real sau uman daca tu chiar vrei sa ajungi ceva in acest domeniu

| madalinaramonikkk explică (pentru seraina):

Mulțumesc, dar nu mă pricep bine la matematică happy prefer să învăț acasă...biologia și chimia. dar sunt curioasă pentru admitere din ce materie și ce clasă se dă. am înțeles că biologia de clasa xi si xii

| Voidwithin a răspuns:

Transfera-te la Stiinte ale naturii.

| DennySa660 a răspuns:

Nu conteaza liceul.Am o prietena care a facut filologie si a dat la medicina.Adevarat..e mai greu si ai de invatat dar daca iti place poti da la ce vrei.