| anonim_4396 a întrebat:

Sunt din Rep.Moldova si invat in clasa a9a.Anul acesta am examenele de absolvire si dupa vreau sa-mi continui studiile in Romania. Ce parere aveti despre colegiile de acolo? As dori sa invat in Constanta la colegiul comercial, insa nu stiu daca este unul bun. Voi ce ati alege? Colegiu sau liceu? De ce?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oricare. Colegiu sau liceu e tot una. Unii au ramas la denumirea greaca. Lyceum (gr: Λύκειον, Lykeion), care era amplasată în afara zidurilor vechii Atene, fiind asociată în special cu Aristotel.
Colegiu vine din Roma antica si a fost folosit mai mult de cei ce au apartinut de vechiul imperiu roman de apus. Nu stiu nimic despre acel colegiu dar conteaza ce vrei sa faci si ce-ti place tie. Succes!