| lologfo a întrebat:

Sunt in trecere pe aici happy Am o problema. nu mai am emotii de cand am avut un accident de masina. Am 17 ani. Nu mai am emotii in nici un sens al cuvantului. Inainte de accident cand ieseam la tabla sau cand vorbeam cu profesorii aveam emotii, insa acum vorbesc ca si cum ar fi un prieten. Stiu ca uneori de bine asta, dar e ceva putin mai grav... nu mai simt acel sentiment de iubire fata de o fata doar imi place acea fata. dar nici un gram de iubire cum era inainte. De curand am inceput sa fiu indiferent cu toate lucrurile din jurul meu. Nu stiu ce sa fac. Cer doar niste sfaturi... Va puteti imagina cum este sa nu ai emotii deloc. adica nici frica nici dragoste, nimic. Multumesc!

23 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nici? Daca nici asa, consulta urgent un medic.

| lologfo explică (pentru neutrino):

Cu ce ma poate ajuta medicul? Mersi de sfat. dar am sters de mult de pe lista medicul. o sa-mi spuna ceea ce deja stiu

| Duucu a răspuns:

Cei care nu simt emotii sunt "psihopati". Sa stii ca e de rau. Daca spuneai ca dupa accident ai inceput sa nu mai simti fericire, era ok. Eu zic sa iei legatura cu un psiholog care se pricepe in emotii.

| lologfo explică (pentru Duucu):

Eu nu cred ca te-am jignit. am o problema. cum poti sa spui ca sunt phihopat cand nici nu ma cunosti?

| Duucu a răspuns (pentru lologfo):

Eu nu te-am jignit laughing ai inteles gresit. Orice medic psiholog ai intreba, iti va spune ca lipsa emotiilor inseamna psihopatie,e termenul de specialitate, iar oamenii care sufera de psihopatie sunt "psihopati". Ca si cand ai zice ca oamenii care fac medicina, sunt medici, cred ca e destul de clar...
De asta trebuie sa detaliezi problema, ai emotii de fericire, de surpriza, de tristete? Ai scapat complet de frica sau tot o mai simti in unele momente?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai devenit nebun, ci in sfarsit normal. mai aiurea mi se pare unu care ii e rusine sa citeasca in fata clasei sau sa ii fie rusine sa iasa la tabla in clasa in care e de ani de zile.

| lologfo explică (pentru anonim_4396):

Pentru mine lucrurile astea, gen : ies la tabla sau ies in fata clasei, sau vorbesc in fata unui public, mi-au intrat deja in subconstient. sunt ceva normal pentru mine. dar cel mai mult ma deranjeaza iubirea. nu o mai simt

| anonim_4396 a răspuns (pentru lologfo):

La 17 ani inca nu stii tu cu ce se manca "Iubirea". lasa idiotii care se tin de mana la 16 ani si se iubesc din cale afara. cand o sa intalnesti"acea fata", si o sa ti se inmoaie picioarele de fiecare data cand se uita la tine, o sa iti dai tu seama singur, ce si cum.

| PreaTareღ a răspuns:

Consulta doctorul.
Cred ca ai emotii dar
un sentiment de frica
bate tare.
Ma refer ca frica te-a infricosat
si de aceea nu mai ai alte sentimente.

| lologfo explică (pentru PreaTareღ):

Hey, stai asa. Faza e ca nu am nici frica. in fine, o sa mai astept. Multumesc tuturor de sfaturi!

| TeckTonik997 a răspuns:

Hai sa facem schimb, ia emotiile mele... nu ca as fi foarte emotiv dar as vrea sa fiu in locul tau... happy

| lologfo explică (pentru TeckTonik997):

Crede-ma asa spuneam si eu acum 2 ani. dar nu e asa de ok

| TeckTonik997 a răspuns (pentru lologfo):

Un psiholog ar prinde bine, e singura solutie... da' sa stii ca oferta e inca valabila, vreau sa fiu rece, fara nici un sentiment sau emotie fata de nimic.

| lologfo explică (pentru TeckTonik997):

Dar, intr-un fel imi place asa. intr-un fel nu. sunt genul care nu pun la suflet nimic. de fapt. ce e acela suflet? happy eu nu mai am

| TeckTonik997 a răspuns (pentru lologfo):

Ce viata frumoasa trebuie sa ai, sa nu te deranjeze nimic, sa nu ai nici un sentiment, sa nu te stranga in piept de durere, sa nu iti lovesti dintii intre ei de stress, sa nu-ti se taie respiratia de emotie.

| lologfo explică (pentru TeckTonik997):

Da, dar simt ca sunt nebun. nu mi-e rusine de nimic laughing orice ar fi. Nu mi-e rusine sa spun in fata ceea ce simt. Mai ales cand sunt nervos. nu mi-e mila... in fine. ceea ce faci tu e sa dai apa la moara happy Mersi!

| TeckTonik997 a răspuns (pentru lologfo):

Taci si bucura-te... poate imi inscenez si eu un accident poate ajung la fellaughing

| LSMM a răspuns:

Am citit de cazuri în care oamenilor ce au fost implicați în accidente grave li s-a scos o porțiune din creier, numită "amigdală", răspunzătoare pentru emoțiile umane.
Asta a însemnat că oamenii respectivi nu mai simțeau și nici nu își mai recunoșteau părinții, prietenii, ceea ce nu e cazul tău si, evident, nu ți-a extras nimeni porțiunea respectivă ca să se întâmple așa ceva.
Poate fi ceva de factură pur psihologică. Posibil să fi fost destul de afectat de întâmplare, chiar dacă nu ți se pare că trăiești o traumă și acum lucrurile banale din viață, precum ascultatul la tablă sau iubirea platonică față de o fată nici nu mai contează undeva în subconștientul tău.
Nu te crede nimeni nebun. Așteaptă și, dacă viața ți-e real afectată de asta, consultă un psiholog.
Baftă!

| ChristinneK a răspuns:

Sincer cel mai bine ar fi sa consulti un medic, nu e o problema minora cu care ne confruntam noi adolescentii. Sfaturile noastre cred ca sunt prea neinsemnate, poti consulta si un psiholog si sa ii spui ce ti se intampla pentru ca ai nevoie sa vorbesti cu cineva pe masura problemei tale.

| lologfo explică (pentru ChristinneK):

Multumesc de sfat happy

| Vally_Scumpyka_1998 a răspuns:

Ai emotiile, dar te-ai invatat cu frica. Aveai emotii la tabla si in prezenta profesoriilor de spaima sa nu faci sau sa spui ceva gresit. Dupa accident te-ai invatat cu teama.Cat despre dragoste... dragostea trece repede.Totusi,consulta un psiholog care sa te ajute sa-ti regasesti emotiile.