| Onixuţa a întrebat:

Bună, TPU! Sunt oarecum îngrijorată în legătură cu liceul.Am ajuns la cel mai bun liceu din judeţ, unul de top în ţară. Problema este că majoritatea colegilor sunt mai "de bani gata". Fiţe, limuzine, haine de firmă, bijuterii scumpe, genţi, bani. Mă voi simţi complexată. Eu am o maşină obişnuită, câteva bijuterii, genţi de 150 lei şi o situaţie materială obişnuită. Nu mă pot compara cu cei ce au limuzină şi 50 euro pentru pacheţelul zilnic. Cum să fac faţă? Nu sunt singura fără fiţe din câte am observat...Mai sunt colegi cu situaţii asemănătoare.Cum să mă placă? Eu nu pot să fiu ca ei.Nu pot să par ceea ce nu sunt. Părinţii mei nu au posibilitatea de a mă îmbrăca zilnic în branduri internaţionale. Cum să mă îmbrac ok pentru început în bugetul de 1.000 LEI? Mulţumesc anticipat!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti faci prea multe griji degeaba, nu chiar toti sunt snobi chiar daca au bani

| zurick a răspuns:

Îți faci griji aiurea. Îmbracă-te cum dorești, poți fi frumoasă fără un buget imens.Fii sociabilă și caută persoane cu care să te simți bine.

| LSMM a răspuns:

Ce relevanta au hainele? Scrie pe fruntea ta de la ce firma sunt? Au si ei minte in cap, nu o sa te respinga din cauza vestimentatiei.

| KilluaZoldyck a răspuns:

Iti dai seama ca daca este liceu de top inseamna ca e ceva de capul copiilor alora si isi dau seama de diferentele materiale. Oricum vor fi si prosti care nici n-au ce cauta in liceul respectiv sunt sigur deoarece am si eu cateva exemplare prin clasa. Deci ca sa te ajut cu adevarat tot ce trebuie sa faci este sa nu-i bagi in seama si cine stie poate la tine in clasa majoritatea o sa fie copii normali ca si tine. Imbraca-te la moda si ieftin.

| Onixuţa explică (pentru KilluaZoldyck):

Mulţumesc pentru sfaturi!
Poate aţi înţeles că sunt săracă lipită pământului dar nu-i chiar aşa, slavă Domnului! Mai am şi eu câteva haine de firmă, dar nu chiar toate...Prefer să dau 300 de lei pe o pereche de blugi care o port un an, decât 50 lei/lună. happy
Eu am un Renault, ei au limuzină. Ştiţi cam cum este sentimentul?laughing
Părinţii mei îmi dau 2.000 de lei pentru tot, dar eu vreau să-mi păstrez 1.000. Bine, dacă mai am nevoie de câteva sute nu-i nicio problemă. Ar trebui să fiu şi eu "cu nasul pe sus" pentru a mă plăcea? laughing