| oliviaaa a întrebat:

sunt un pic timida, adica nu prea mai am prieteni, cind cineva face glume pe mine, nu stiu ce sa raspund si ese naspa, la anul cred ca o sa ne uneasca clasese paralele la scoapa si sunt foarte timida ma tem ca nu voi reusi sa raspund, pentru ca am emotii, sunt cam pesimista. asta e firea mea, dar as vrea enorm sa ma schimb, nu stiu de unde sa incep, nu stiu ce sa fac, sunt deprimata mereu in orice situatie nu mas afla... vreau sa scap de asta, ajutati-ma va rog mult!

5 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Buna

Nu este cazul sa intri in panica, ei bine te poti intelege si cu ei deoarece plictiseala de la scoala si tot stresul merita ceva mai bun, sa ai colegi cu care puteti sa mai glumitzi sa mai schimbati o vorba oricum nu inteleg cum de nu ai o prietena apropiata cu care sa te simti mai sigura pe tine.
Nu este nevoie ca si din fata timida peste noapte sa se transforme in vedeta scolii.
Nu incerca sa faci ceva ce nu este de genul tau pentru ca nu vei putea finaliza situatia numai sa fi naturala, tu insati!

| M25M a răspuns:

Pentru inceput cand cineva face glume pe seama ta foloseste sarcasmul pe seama lui. E o arma foarte buna. Incearca sa legi prietenii si sa faci activitati mai vesele care te-ar bine dispune, care te-ar face sa uiti de starea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt si eu ca si tine...sunt cam retrasa dar mie imi place asta. daca te schimbi fa-o pentru tine nu pentru altii cred ca daca ai nevoie de o schimbare va veni din sufletul tau.trebuie sa dai la oparte emotiile si sa incerci sa vorbesti cu cei din jur.

| TheYonutz19 a răspuns:

Ca sa scapi de emotile pe care zici ca le ai ar trebuie sa faci cateva nebunii.du-te in club cu prietenele, combinate, da un baieram cu fete si baietii si fa-ti de cap

| Se7en98 a răspuns:

Pff. ei prea inserios pur si simplu nu-i baga in seama, ai viata ta, Nu trebuie sa te uiti la ei...