| helpmePlease123 a întrebat:

Buna,va rog ajutorrr DISCRIMINARE IN SCOALA DE CATRE COLEGE...in anul 2013 toamna am fost discriminata prin scoala,de catre niste colege, vorbeam cu o prietena citeva lucruri personale,ele au gasit acele foi si le-au dat prin toata scoala,mai era acolo vorba de un baiat,acum imi este frica sa nu fie asa ceva la bis,va rog spuneci ceva sfaturi,poate cumva sa ma lupt impotriva cu ajutorul unor persoane mature,exclus directorul nu e nici un folos,poate e de ajutor ca am ceva probleme psihologice,poate cumva cu legislatia, sa stiu cum sa ma comport daca se va mai repeta...Dau funda! sa le acuz in discriminare? totusi erau lucruri personale?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asta nu este discriminare, este doar publicarea unor date cu caracter personal de care tu nu ai avut grija. Este obligatia ta sa iti pazesti datele cu caracter personal si, daca nu le pazesti si ajung la straini, acesti nu au nici o obligatie sa pastreze confidentialitatea (ar fi frumos sa o faca, dar nu e nici o contraventie daca nu o fac). Discriminare ar fi fost daca ele declarau ca nu vor sa stea in banca cu tine sau cereau sa te exmatriculeze din scoala fiinda esti urata, tiganca, evreica, bolnava psihica (de exemplu).
Situatia nu se va mai repeta daca tu te porti responsabil cu datele tale personale. Foile de jurnal, marturisisri sau orice altceva consideri tu secret nu trebuie sa ajunga la scoala, trebuie sa le pastrezi acasa, intr-un dulap la care sa nu aiba nimeni acces. Faptul ca tu la lasi la indemana lor lucruri personale este strict raspunderea ta.

| MegamortX a răspuns:

Nu știi nici să scrii, ce pretenții să mai am să știi ce e aia discriminare...

| ywar a răspuns:

Esti in top 10 - intrebari scrise de un/o analfabet/a la care, normal, lumea nici nu iti va raspunde, pentru simplul fapt ca nu intelege.

| helpmePlease123 explică (pentru ywar):

Da sint de acord,poate ca nu am scris corect,dar totusi cer ajutor,nu critica, nu ma poti critica dupa cum am scris, pentru ca nu ma stii in realitate, intra si tu in situatia mea, nu tu esti discriminat

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Roxanaaaaaaaaa a răspuns:

Uite ce trebuie sa faci: 1. da-le acelor colege o foaie cu ceva rau despre ele. 2. daca spune ceva acel baiat sau se comporta ciudat spune-i ca a fost o minciuna sau ca l-ai placut mai demult.
In orice caz nu le spune profesorilor sau directorilor, ca sigur vor spune ceva de genu: E vina ta ca n-ai avut grija de acele foi.
Deci bafta!

| helpmePlease123 explică (pentru Roxanaaaaaaaaa):

Asta a fost in an, dar anul acesta am aflat ca pun ceva la cale, e buna ideea.