| Asaca a întrebat:

Buna vreau sa va spus de ce mi se intampla la scoala zi de zi. De la sfarsitul clase a V-a parul meu a inceput sa se deschida de saten deschis a trecut la blond inchis. La inceput colegii si profesorii mi-au spus de par cum ca l-am vopsit iar eu am spus nu. Vara parul tot asa s-a deschis in mijlocul verii il aveam deja blond mediu si cand am incepu clasa a VI-a blond deschis. Au incepu profesorii si colegii sa spuna "acum chiar te-ai vopsit". Preblema este ca o tin asa de o luna si ceva dar tot nu s-au potolit, cauta poze cu mine de la inceputul clasei a V-a, ma cauta la radacina. Profesorii tot se iau de parul meu mereu cand au ocazia si imi spus "degeaab tu negi ca se vede clar ca esti vopsita" iar apoi mai si sar colegii "esti vopsita du-te d****u". Cand ma duc la baie fetele se iau de mine pe seama parului meu, rad de mine. Copiii din scoala mea nu au alt subiect de discutie decat cel al parului meu, le auzeam pe unele fete din alta clasa cum spuneau "doamne ce imi place barfa asta, ea poate sa spuna cat vrea ca nu e vopsita dar sa fim seriosi toata lumea stie adevarul" deci sa va spun fata aia nici nu ma cunoaste si are dreptul sa ma judece. Si daca le comentez ceva spun "pe langa ca mai esi si vopsita mai ai si tupeul sa comentezi". Plang in fiecare zi din cauza lor, profesorii imi mai si spun "domnisoara care s-a vopsit". Nu am mai mers la scoala de 2 saptamani si parintii mei nu stiu de asta, ieri cand ma pregateam sa ies pe usa pur si simplu dintr-o data mi-am amintit ce mi s-a intamplat la scoala si nu am mai plecat de acasa. Imi e pur si simplu frica sa merg acolo pentru ca in fiecare zi e la fel toti comenteaza de parul meu si se uita urat la mine. M-am saturat! In dimineata asta am vazut ca am si niste suvite albe, este vreo boala? Am oare albinism? Crede-ti ca ar fi mai bine sa ma mut la o alta scoala? Ce ar trebui sa fac cu scoala la care sunt dupa parerea voastra? Scuze categoria dar e cea mai cautata.

10 răspunsuri:
| William a răspuns:

Vopseste-te cum erai in inainte si du-te la scoala.

| Lorde92 a răspuns (pentru William):

Realizezi ca e prea mica pentru a fi vopsita? E doar clasa a VI-a. Si nici nu o sa fie mai bine pentru ca ei tot vor continua. Lasa-te cu parul asa cum esti si muta-te la o alta scoala, eu asa as face in locul tau nu merita sa suferi din cauza unor personae de toata jena.

| William a răspuns (pentru Lorde92):

Nu mi se pare ca la 12-13 ani e prea mica sa isi vopseasca parul.

| MotanAndrei a răspuns:

Pai spune alor tai si apoi du-te cu unu din ei sau cu amandoi la director, explici situatia, daca nu ia o masura. Te transferii.

| Leerix a răspuns:

MARE GRESEALA FACI DACA ITI VOPSESTI PARUL DIN CAUZA UNOR PROSTI!
Nu mai baga in seama barfele unor oameni josnici care n-au alta ocupatie in afara de a jigni pe cei din jur... Pana la urma chiar daca erai vopsita, care ar fi fost problema lor? Fiecare e liber sa faca ceea ce doreste. Daca ai chef iti faci si suvite in culorile curcubeului, nu inteleg de ce ar trebui sa le pese altor persoane atat de mult de parul tau. Sa-si vada de viata lor! Normal ca parul se mai deschide in timp... de exemplu eu m-am nascut cu parul brunet si in timp s-a deschis pana la saten, sau sora mea s-a nascut cu parul blond si acum il are saten inchis. Povesteste-i mamei tale despre aceasta problema si spune-i sa vorbeasca cu diriginta sau cu acei profesori care se iau de tine! In cel mai rau caz, transfera-te la alta scoala si gata, scapi de toti oamenii aia enervanti! Sau poti ramane aici si sa ignori oamenii prosti! Daca nu te duci la scoala le dai satisfactie, mai bine te duci si te prefaci ca nu iti pasa deloc de ceea ce spun ei, fii o persoana puternica!

| Tovarăşiemăligă a răspuns:

Daca nu ai pete pe piele, irisul si pielea nu si-au schimbat culoarea atunci nu ai albinism.Dar ar putea fi doar un defect genetic.Esti obligata sa vorbesti cu parintii tai, ei mai rau nu-ti vor face.

| Asaca explică (pentru Tovarăşiemăligă):

Pai pielea mea a inceput sa se faca tot mai alba si irisul din caprui acum am observat ca e asa mai verzui. A da si acum am observat ca am o pata pe nas mai inchisa decat culoarea pielii mele.

| Tovarăşiemăligă a răspuns (pentru Asaca):

Urgent vorbeste cu cineva in caz contrar situatia se va agrava iar cu timpul iti vei pierde vederea...

| mejustme99 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai, mergeti la director si rezolvati problema.Nu ii baga in seama pe toti ofticatii

| YouuAndMee a răspuns:

Toti comenteaza fara rost! la multi le place barfa! si eu am in clasa o fata care sa vopsit si profa de mate a scos+o la tabla si a uitat o formula de calcul si i-a zis ca vopsita poate sa fie dar de invatat nu poate si fata asta are 3 culori in cap dar tu nu ii ascuta pe restul sunt doar niste vorbe care vor trece! problema ta nu este ca a mea! in care toti colegi si cei din clasele mai mari ma fac curva si pe mine si pe prietena mea! deci nu ii baga in seama ca si eu ma simt ca si tine doar ca nu ii mai bag in seama! 1 si le+am zis ca sunt nesimtit! mie si prietenei mele au incercat sa ne bage matura in... si ne lovesc peste fund! deci sa nu ii bagi in seama!