| Ciompârla a întrebat:

Am un buget de 2000 de euro pentru prima mea masina. Am de ales intre 3 :

Ford Fiesta mk5 din 2000, adus din Germania, inmatriculat in Romania (numere rosii), 1.6 103cp, 141.000 km, benzina, EURO 4.

Audi A3 8L din 2002, adus din Italia, inmatriculat in Italia, 1.6 101cp, 155.000 km, benzina, EURO 4.

VW Golf 4 din 2001, adus din Germania, neinmatriculat (nu are numere rosii), 1.6 105 cp, 160.000 km, benzina, EURO 4.

As vrea sa stiu ce probleme sunt cele mai des intalnite la aceste masini, consum, parerea si alegerea dumneavoastra, desigur! Insotita de argumente.

Va multumesc pentru ajutorul acordat si efortul depus. :3

Răspuns Câştigător
| Anonima3127 a răspuns:

Nu stiu daca nu o sa ai probleme si cu inmatriculatul la audi, avand in vedere ca este deja inmatriculat in Italia...din cate am inteles eu, se plateste ceva taxa in plus, nu stiu cum se procedeaza exact.

Daca ar fi sa aleg, prima varianta ar fi audi, dupa ce te interesezi care e faza cu inmatriculatul. In al doilea rand as opta pentru VW si nu cred ca as mai lua in considerare si ford-ul. Dar asta este doar o parere si preferinta persoanala de a mea.

Acuma depinde cum arata masinile, dar cu siguranta as opta pentru una dintre cele doua.

Mult succes, si dupa ce o sa iti cumperi masina, iti doresc multi kilometrii parcursi fara incidente neplacute!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu ti-as zice sa fugi de motorizarile VAG pe benzina, dar nici de Ford nu stiu prea multe, ca sa ti-l recomand.

| thezbx a răspuns:

Nu stiu sa iti raspund dar vreau sa te intreb daca stii ca la toate masinile aduse se umbla la km, chiar daca 140 000 pare normal, sigur erau mai multi inainte de a fi vanduta

| paul9923 a răspuns:

Nu chiar la toate se umbla la km, dar dintre cele mai sus, recomand audi, depinde si cum arata, etc...

| Ciompârla explică:

Sunt constient ca unele masini trebuie "intinerite" ca sa se poata vinde. Am banuieli la cele din Germania... 12-13 ani vechime pe strazile nemtesti... 140.000 pare cam putin in comparatie cu strazile bantuite de BMW si alte minunatii. Dar Italia are strazi mici. Dar am inteles ca italienii au cel putin 2 masini la poarta. Majoritatea... si condusul in Italia e... on your own risk. Sa aibe cumva vreo defectiune ascunsa? La 1800 de € e cam dubios...

| pieseautorom a răspuns:

Iti recomand VW Golf 4, fiind o masina des intalnita in Romanioa, piesele de schimb pentru aceasta sunt foarte ieftine.