| Honeyyy a întrebat:

De curand eu si prietenul meu am cumparat 2 telefoane Galaxy S4. El deja il utilizeaza, al meu nefiind desfacut. Problema este ca al lui se descarca foarte repede. Cel de la magazin ne-a zis ca dupa ce se descarca sa il tina la incarcat aproximativ 12 -13 h. Zis si facut. A 2a zi am citit fel si fel de pareri, ba ca nu trebuia tinut la incarcat, ba ca trebuia. Oare din aceasta cauza este atat de slaba bateria? Ce sa fac cu telefonul al meu dupa ce il deschid?

8 răspunsuri:
| DataSoft a răspuns:

In general smarphone-urile nu tine foate mult baterie si mai ales daca il utilizezi cu date mobile..si nu cu wifi.

| Nonameagain a răspuns:

Da, bateriile la smartphone nu tin mult. Dar am auzit pe cei care lucreaza in bransa, spunind ca bateria trebuie formatata si lasata la inceput (de citeva ori) sa se incarce cite 12 pina la 24 ore, in functie de modelul telefonului.

| Honeyyy explică (pentru Nonameagain):

Cum adica, de cateva ori?

| Nonameagain a răspuns (pentru Honeyyy):

Cum adica? Il incarci, se descarca prin folosire, iar il incarci...

| XXXray a răspuns:

Dupa ce iti deschizi telefonul foloseste-l pana se descarca complet. Dupa il pui la incarcat dar ai grija ca daca il lasi prea mult bateria va tine mai putin. Deci tine-l pana e 100%. Dupa ai grija sa il incarci cat mai rar posibil. Eu asa fac si tine 24 de ore bateria (am un galaxy young).

| Honeyyy explică (pentru XXXray):

Deci nu e necesar dupa ce il descarc sa-l tin 12 h la incarcat?

| XXXray a răspuns (pentru Honeyyy):

Nu. Telefonul trebuie tinut la incarcat pana la 100%. Daca il tii prea mult o sa ii scada durata bateriei. Mi se pare ca poti gasi mai multe sfaturi in ghidul de utilizare a telefonului. Trebuie sa fie unul. SUCCES!