Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2614381intrebari
Cadouri USB - USBmania
Ultimele intrebari
Cupio.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
21 Apr
SATI 282.396AFISARI
121.682VIZITE
100.754V. UNICI
25 Iulie 2010
Pupily92 intreaba:

Candidoza...se transmite si prin alte cai decat cele sexuale? se ia daca faci baie in comun? de exemplu la strand sau statiune, daca faci baie langa o persoana cu candida.sau prin spalarea in comun a hainelor, lenjeriilor(chiar daca sunt spala-te la masina automata la 50-60 grade)?

se poate lua si prin sex protejat(prezervativ masculin)?

am simptomele unei candide si mi-e frica sa nu imbolnavesc si pe altii.ieri am descoperit.si maine vreau sa merg la farmacie si sa cer un tratament.

daca am facut sex protejat, trebuie sa faca tratament si iubitul meu? el nu are nici un simptom.

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    25 Iulie 2010 21:35
    Tibyarad a răspuns:

Candida (sau Candida Albicans) este o micoza care traieste in intestinul uman. Face parte din flora intestinala si toata lumea are in corp, intr-o proportie redusa, candida, alaturi de multe alte bacterii, care se mentin in echilibru unele pe altele. Cand in corp se produc anumite dezechilibre, micoza poate deveni infectioasa, provocand candidoza.

Cauzele care duc la aparitia candidozei

Una dintre ele o reprezinta excesul de antibiotic, care distruge atat bacteriile daunatoare, cat si bacteriile inofensive. Acest lucru permite candidei sa se multiplice.
    Consumul necontrolat de anumite alimente si lipsa altora (dezechilibru alimentar) are acelasi efect.
    Cum micoza are ca mediu propice de dezvoltare unul acid (cu PH redus), sarcina, pe parcursul careia se secreta substante acide, pare sa favorizeze si ea infectia.
    Stresul poate influenta aparitia unor dezechilibre care duc la candidoza, cand organismul are imunitatea scazuta.
    Imediat dupa menstruatie, cand organismul a pierdut fier si calciu, fiind mai slabit, lupta mai greu impotriva inmultirii candidei.
    S-a constatat ca apare mai frecvent dupa menopauza.
    Consumul de steroizi, anticonceptionale si alte medicamente pe baza de hormoni poate influenta procesele chimice din corp.
    Raspandirea sporilor se poate face si prin toaletele publice.

Simptome

Marea majoritate a femeilor au macar o data in viata candidoza. Din pacate, este o infectie foarte raspandita in prezent, iar cea mai frecventa este cea vaginala. Cele mai frecvente simptome in cazul candidozei vaginale sunt: senzatii de arsura si mancarime pe vulva si in zonele din jur, secretie alb-galbena, cu o consistenta mai groasa, branzoasa, posibila usturime la urinare sau, uneori, in cazul contactului sexual. Barbatii sunt extrem de rar infectati si se manifesta ca o iritatie puternica pe penis, ce cauzeaza mancarimi. Sunt rare cazurile in care candidoza se transmite pe cale sexuala.

Candidoza orala - in zona gurii - arata ca o spuma alba pe pielea iritata,...

• 5 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 26 Iulie 2010 08:31
    Legiuitoarea a răspuns:
    Bună.
    Numai un control medical de specialitate poate spune dacă ai sau nu candidoză.
    Se tratează ambii parteneri chiar dacă la unul nu se manifestă boala, se face preventiv şi fără contact în timpul tratamentului pentru a preveni recidiva.
    Candidoza se tratează greu prin prisma recidivei constante.
    Numai recoltarea de secreţie şi studierea ei la microscop poate spune ce ai cu exactitate.
    P. s.: când dăm copy/paste să divulgăm şi sursa, aşa este normal asta pentru cei care procedează aşa dar goana asta după fundiţe...
    Pa, pa.
  • 26 Iulie 2010 14:21
    Legiuitoarea a răspuns:
    Bună.
    Citeşte aici şi apoi mă anunţi şi pe mine ce ai învăţat, bine?
    www.seximus.ro
    Stupidurile sunt date de cei care nu înţeleg sau vor un răspuns aşa cum vor ei sau pur şi simpli abuziv, antipatie, etc.
    Pa, pa.
  • 26 Iulie 2010 14:36
    Legiuitoarea a răspuns:
    Bună.
    Uite un stupid dat de @Tibyarad pentru observaţia făcută copy-paste!
    Să fiţi sănătoşi cu toţii.
    Pa, pa.
  • 26 Iulie 2010 12:30
    Pupily92 explică:
    @Legiuitoarea nu e vorba de copy-paste sau goana dupa funda.eu una nu am gasit exact asa informatiile pe net.chiar daca nu mi s-a raspuns exact la intrebarile puse, mi-a fost de folos.

pe mine ma interesa daca se poate lua si la strand (sau statiune ceva) sa stiu daca am voie sa merg cu prietenii la strand(nu vreau sa-i imbolnavesc si pe ei). daca nu, stau acasa...
    apropo.nu eu ti-am dat stupid big grin

va multumesc amandurora pentru raspunsuri.
    o zi buna!
  • 26 Iulie 2010 12:34
    Pupily92 explică:
    Nu vreau sa ma intelegi gresit. happy