| Sadic a întrebat:

Care credeţi că sunt beneficiile auto-mutilării?

11 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Nu are. Simplu.
Eventual vei avea un bun motiv pe mai tarziu sa iti dai seama cat de prost ai putut fi. Nothing else.
Bineinteles, sunt persoane care se automutileaza pentru a-si suprima durerea sufleteasca sau/si pentru a atrage atentia celor din jur. Insa, atata timp cat poti apela la un specialist sa te ajute sa treci peste problemele tale, mi se pare o metoda pur si simplu stupida.
Bafta!

| OldSoul a răspuns:

Ca inveti sa rezisti mai bine la durere.
Altul nu cred ca exista.

| KillMePlease a răspuns:

auto-mutilarea are beneficii? :O
serios?

| raMLesS a răspuns:

Nu are beneficii, îţi faci rău cu mâna ta, nu e cum vezi în desene că te auto-mutilezi şi dai vina pe altu, o să-ţi pară rău happy.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu există benefici ale automutilării.

| Sociopat a răspuns:

Un posibil beneficiu ar putea fi faptul ca esti masochist si te ajuta la self-pleasure.

| doreal a răspuns:

Niciuna. Ramai cu semne pe viata si sincer, e o prostie. Oamenii care fac chestia asta, ori chiar sufera si nu mai stiu cum sa isi exteriorizeze durerea, ori vor sa se dea mari ca ei fac asa ceva. La noi una se taie in baie, si dupa aceea vine si ne arata la toti -_-.

| lBroken69 a răspuns:

Nu are nici un beneficiu, ba chiar mai rău poţi să îţi tai vreo venă, sau infecta vreo rană, şi după ai parte de altele.

| AalLeExX02 a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic, dar iti creeaza o durere mai mare decat cea care o ai in momentul ala..si te ajuta sa uiti pentru un moment.

| tedditod a răspuns:

La un moment dat mori. *daca nu re mai poti opri*

| rainbowvale a răspuns:

Concret spus nu exista beneficii, insa auto-mutilarea apare odata cu sentimentul de vinovatie sau de la stres...aceasta apare si 'vindeca' sentimentul de vina, insa nu are beneficii.
Am trecut prin asta, dar adevarul este ca in afara de urme/durere nu te ajuta cu nimic.