| vreausafiecaminesaudeloc a întrebat:

Care credeti ca sunt cauzele pentru care unii tineri care au absolvit liceul si au promovat bacalaureatul nu urmeaza o facultate?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru că nu le-ar ajuta la nimic să piardă 5 ani, ca să facă o facultate, ca să aibă o diplomă, pe care să o pună în ramă, acasă la părinți( să aibă ăia cu ce se lăuda la vecini și la prieteni), iar ei să vîndă la tonete sau prin supermarketuri.
Că pe afară nu îi ia nimeni în considerație cu diploma din România, iar în România nu sunt locuri de muncă pentru cei ce nu muncesc.
S-a cam dus vremea lui „doi cu sapa, cinci cu mapa".
Dacă statul nu vrea să ia atitudine și să oprească invazia asta de „diplomați" care nu știu să facă nimic după ce termină facultatea. Asta e!
Nu vedeți și pe acest site!
Destui sunt aceia care pun întrebări de genul : La ce facultăți credeți că ar
fi mai ușor de intrat? La care nu se învață prea greu? La institutele de artă se mai face matematica?
Etc, etc, etc,...
Statul să scoată la concurs atîtea locuri prin universități cît consideră că cere „piața de muncă". Să facă sondaje serioase în acest sens.
Să desființeze toate rahaturile astea de Universități particulare, care s-au înființat doar pentru a îmbogăți niște hămesiți de profesori, cărora nu le mai ajung banii și nu-i interesează deloc ce fel de studenți le intră dar și, mai ales, ce marfă le iese din Universitățile lor.
Și încă sunt multe de spus.
E un subiect care poate abia după vreo 20 de ani se va estompa, se va normaliza, într-o oarece măsură.
Ne-am boierit!
Nu mai putem fi zidari, cizmari, croitori, mecanici de locomotivă, tîmplari, lăcătuși, instalatori, zugravi, vopsitori,...
Nu, toți vrem să fim „domni"!
De-aia în această țară nu mai muncește aproape nimeni.
Și culmea, mă întreb: De unde au românii bani?
Numărul mașinilor din România cred că s-a triplat în ultimii 25 de ani.
De construit ( case, vile, blocuri - de locuit sau de birouri) se construiește „într-o veselie".
Cred că, în toată țara, s-au construit, în ultimii 25 de ani, cel puțin vreo 5.000 de biserici.
De unde bani?
Dac-ar veni un Eminescu, un Caragiale, un Tănase și să pună astfel de întrebări, ori ar fi împușcați ori ar fi internați în pușcării sau spitale de nebuni.
Și cîte încă ar mai fi de spus!
Dar, vorba aia, n-avem ce face și „discutăm discuții"!
Sănătate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce crezi ca e obligatoriu ca toti sa faca facultate? Din punctul meu de vedere sunt prea multi care fac o facultate pentru ca majoritatea nu profeseaza niciodata in domeniu.

Intro societate nu e nevoie doar de oameni cu studii superioare

| neutrino a răspuns:

Principala cauza: nu sunt capabili sa reuseasca la stat, iar pentru privat nu are bani oricine!

| SergiuBoss11 a răspuns:

In Romania nu poti realiza multe cu facultatea...mai bine iti cauti propriul drumhappysau mergi in strainatate la munca

| lolium a răspuns:

Lenea sau lipsa banilor

| CBogdannnnn a răspuns:

O alta teorie poate fi si influenta mass-mediei. Tinerii stau mult in mediul online si aici sunt multe guri care spun sa n-o faci.(Nu am de gand sa zic daca e bine sau nu, dar este o cauza)