Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2921085intrebari
Quiz-uri TPU
StarShinerS
Ultimele intrebari
Kurtmann
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
28 Mai
SATI 277.497AFISARI
138.067VIZITE
124.173V. UNICI

Care este diferenta dintre un diftong un triftong si un hiat? dati-mi exemple... dau funda! happy

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    a răspuns:

Http://www.scribd.com/doc/61630130/diftong-triftong-hiat

Un difting inseamna o vocala si o semivocala alaturate intr-o silaba.Ex:Soa-re("oa"diftong).
    Un triftong inseamna o vocala si doua semivocale alaturate intr-o silaba.Ex:cre-ioa-ne("ioa"triftong).
    Un hiat inseamna doua vocale alaturate care fac parte din silabe diferite alaturate.Ex:si-a-mez("i-a"hiat)

Succes si mai multe informatii gasesti pe siteul de la inceput.

• 9 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
  • a răspuns:
    Buna!
    Pe site-ul asta, vei gasi toate explicatiile necesare plus explicatii :
    http://www.limba-romana.net/lectie/Diftong--Triftong--Hiat--fonetica-/70/

Lectura Placuta!
    a răspuns (pentru Lumine):
    Eu sincer ti-as da funda
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • a răspuns:
    Diftongul este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală. pronunţate în aceeaşi silabă.
    Exp: soa-re,ca-dou
    TRIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale pronunţate în aceeaşi silabă.
    Exp:zme-oai-ca,le-oai-ca.
    Hiatul este reprezentat de doua vocale alaturate in silabe diferite.
    Exp: fi-in-ta, zo-o-lo-gi-e.
    Pa, pa!
  • a răspuns:
    Diftong : este unirea a 2 vocale in aiceiasi silaba. De exemplu : acadea, floare happy
    Triftong : este unirea a 3 vocale in aceiasi silaba. De exemplu : lacrimioara, tigroaica big grin
    Hiat : o succesiune de 2 vocale care fac parte din silabe separate. De exemplu : chiar cuvantul "hiat" are un hiat laughing, sau caisa.
  • explică:
    Muultumeesc tuturor! happy
    a răspuns (pentru Pisicanazdravana):
    Cpl:p:d
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • a răspuns:
    Triftong: lu-poai-ca oai triftong
    diftong : steag ea diftong
    hiat : cre-ion ei hiat
    funda?
  • a răspuns:
    Diftongul este acela in care intr-o silaba a unui cuvant se gasesc 2 vocale.In cuvantul ceafa cea-fa nu are diftong.Cand e grup de cuvinte (ce.ci,ge gi) sau (ghe,ghi, che, chi) urmat de o vocala nu are diftong.Ex ca-iet, cer-nea-la...
    Cand intr-o silaba a unui cuvant se gasesc 3 vocaleeste triftong.
    La fel ca si diftongul triftongul nu exista cand grupurile mentionate mai sus sunturmate de o vocala.Triftong exista in cuvintele: le-oai-ca,zme-oai-ca, lu-poai-ca, si-o-ri-cioai-ca.
    In cuvintele care au la sfarsitul unei silabe aceeasi vocala ca la inceputul silabei urmatoare se numeste HIAT. Ex : a-le-e, li-ce-e,
    ac-ne-e.Cred ca ti-am fost de mare ajutor. Oricum trebuie sa imi dai funda!winking