Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2880591intrebari
MediaDOT.ro
Ultimele intrebari
StarShinerS
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
27 Mar
SATI 267.916AFISARI
137.317VIZITE
122.928V. UNICI

Cate planete sunt in sistemul solar si cum se numesc?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 70 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • |< <
    1 - 30 (din 70)
    > >|
  • a răspuns:
    9: Mercur, Venus, Terra, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun si Pluto. S-au mai descoperit si alte cateva corpuri ceresti, dar, din cate stiu eu, pana acum nu au primit nume si nu li s-a recunoscut statutul de planeta.
  • a răspuns:
    Sunt doar 8!
    Pluto nu se considera planetatongue...adica asa ceva s`a descoperit mai ultima si noahtongue
  • a răspuns:
    Au fost 9planete acum au ramas doar 8 si se numesc: Marte,Terra,Venus,Mercur,Jupiter, Saturn, Uranus si Neptun iar celalte 3planete mici sunt:Ceres, Pluto si Eris deci in total sunt 11planete
  • a răspuns:
    Marte, pluto, venus, neptun, uranius, saturn, mercur, nibiriu si cu planeta noastra 9.
  • a răspuns:
    Sunt 8 planete:Mercur, Venus, Terra, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus si Neptun, Pluto nu este o planeta ci o planeta pitica
  • a răspuns:
    Sal sunt 9 planete Mercur, Venus, Terra (Pământ, planeta albastra), Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun si Pluto
  • a răspuns:
    8:mercur,venus,terra,marte,jupiter,saturn,uranus,neptun si 5 planete pitice:ceres,pluto, haumea, makemake si eris sa mai descoperit una dar nu sa atestat
  • a răspuns:
    8:mercur,venus,terra,marte,jupiter,saturn,uranus,neptun si 5 planete pitice:ceres,pluto, haumea, makemake si eris sa mai descoperit una dar nu sa atestat bay bay
  • Raspuns anonim:
    Bună.
    Sunt un număr de 9 planete, astfel: Mercur, Venus, Terra (Pământ), Marte, Jupiter, Saturn, Uranus și Pluto.
    Pa, pa.
  • Raspuns anonim:
    6, mercur, venus, pluto
  • Raspuns anonim:
    Sunt 9 planete
  • Raspuns anonim:
    8
  • Raspuns anonim:
    9 planete mercur venus pamant marte jupiter saturn uranus neptun pluton
  • Raspuns anonim:
    Sunt 9 planete si acestea sunt Mercur Venus Terra Marte Jupiter Saturn Uranus Neptun si Pluto.
  • Raspuns anonim:
    9 sunt akagybt fgbthu ghht6 hujgt6nyrnt tumg
  • Raspuns anonim:
    14:venus; pluto; marte; jupiter; nectun; uranus; pamint; luna; soare; mercul;
  • Raspuns anonim:
    Imi pare rau sa va spulber visele in total sunt 9 planete si 3 planete pitici
  • Raspuns anonim:
    8 planete:mercur, venus, terra, marte, jupiter.saturn, uranus si neptun.Pluto nu mai este planeta din 2006-2007.
  • Raspuns anonim:
    raspuns:sunt 12 planete in sistemul nostru solar eu corneanu vasile valentin am gasit doar 11 sint in cautarea ceea dea 12 planeta cele pe care le-am gasit se numesc:mercur, venus, marte, jupiter, saturn, terra, uranus, neptun, ceres, pluto, eris aceeste sunt care le-am descoperit pe internet cu grele crtetari
  • Raspuns anonim:
    Eu cred ca 11. dar tu?
  • Raspuns anonim:
    8 planete si 5 planete pitice: www.astronomia.go.ro pentru detalii.
  • Raspuns anonim:
    Sunt 8, pluto nu mai exista
  • Raspuns anonim:
    Asa e dar la jocul conquistador au spus ca sunt doar 8!
  • Raspuns anonim:
    In sistemul solar sunt 9 planete
    ele se numesc mercu, venus, terra, marte, jupiter, saturn si nu mai stiu
  • Raspuns anonim:
    Sunt 8 fiindca pe conquistador asa scrie?
  • Raspuns anonim:
  • Raspuns anonim:
  • Raspuns anonim:
  • Raspuns anonim:
    Buna! In Sistemul Solar sunt 9 planete...Acestea ar fi:Mercur, Venus, Terra, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun si Pluto.Mai vreau sa mai spun ceva. Cei cu raspunsurile de 8 sau 6 planete sunt raspunsuri STUPIDE.PLUTO inca se considera o planeta deci este o planeta...
  • Raspuns anonim:
    9
  • |< <
    1 - 30 (din 70)
    > >|