| Digital112 a întrebat:

Cati w consuma o masina de spalat, un monitor de la calculator, televizorul, frigiderul, imprimanta, un bec economic, hota de la bucatarie si prajitorul de paine? Funda (va rog spuneti-mi ca am nevoie si m-am uitat la mine in casa sa vad daca scrie si nu scrie si am nevoie)

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Să începem : o hotă consumă în jur de 130 W ( plus becurile să spunem încă 70W ) deci 200 W la maxim de consum.
Monitoarele vechi consumă până la 100 W iar cele noi până în jur de 40 W ( în funcţie de diagonală ).
Maşina de spălat consumă în jur de 2000 W în funcţie de temperatura de spălare.

Televizorul, sub 100 W în funcţie de diagonală, nivel luminozitate şi sonor.
Prăjitorul de pâine în jur de 1000 W.
Frigiderul în jur de 200w.
Imprimanta între 50 şi 250 W în funcţie de model.
Becul economic în jur de 20 W.

Dar reţine că la multe dintre ele se calculează consumul zilnic pentru a face o estimare. Multe dintre cele prezentate sunt folosite sporadic şi nu 24 din 24 de ore.

1 răspuns:
| TeodorVlad a răspuns:

Masina de spalat consuma aproximativ 2000 W (2 kW) doar in procesul de incalzire a apei. Incalzirea este aproximativ 15% dintr-un program de spalare. In rest consumul este datorat motorului si doar foarte putin datorita pompei in momentele cind este evacuata apa.