| anonim_4396 a întrebat:

Ce acte imi trabuie la somaj cand termin clasa 12?

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la primarie sa te indrume, cred, dar nu sunt sigura la fortele de munca, acolo la avizier iti spune de ce acte ai nevoie.Atentie in perioada somajului poti face cursuri gratuite pentru care ti se elibereaza o diploma, o vecina a facut un curs pentru calculator ''Introducere validare date '', dar au fost si alte cursuri. A beneficiat de somaj 6 luni.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Dupa absolvirea liceului, poti beneficia de indemnizatie de somaj, conform Legii nr. 76/2002, daca intr-o perioada de 60 de zile de la absolvirea studiilor nu ai reusit sa-ti gasesti un loc de munca conform pregatirii profesionale.
Documentele de care ai nevoie le gasesti aici: http://www.bucuresti.anofm.ro/acte_ind.htm

| sese a răspuns:

Nu poti intra in somaj pentru ca n-ai muncit si n-ai contribuit la fond.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sese, ai vorbit pur si sipmlu aiurea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da