| Linda724 a întrebat:

Ce inseamna Ete Na? Scuzati cateogoria...

Răspuns Câştigător
| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
'Ete Na' e un fel de expresie sa zic asacare poate depinde si de context, de ex: x- Uite ce bogat este acel om!
y -'Ete Na' --> ceva de genul cum ai zice Da sigur... sau Aha. ceva asa mai indiferent sau o aprobare indirecta
Ori : x- Uite ce a facut acel baiat!
y-'Ete Na' --> gen Da sigur. Du-te acum., Nu ma inebuni, cam asta ar insemna din ce stiu eu si din ce am auzit folosindu-se, poate depinde si de zona.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E un limbaj folosit de un cerc mai restrâns de oameni. Mai mult, adolescenții sunt cei care se prostesc, folosindu-l.
Se spune pentru a nega ceva, exprimă neîncrederea. E sinonim cu "Ei, na!", "Pe naiba!", "Nu mai spune!" etc