| cipri08 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi proverbul : "Cine se scoala de dimineata, departe ajunge "?

22 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Cine se scoala de dimineata doarme in tenisi la prima ora de curshappyZic

| juniper a răspuns:

Va avea parte de "aventuri" sa zic asa toata ziua, deci va fi interesanta... cred... cel putin asa am auzit.

| PauLa.M a răspuns:

Cine nu i ca mine, mai ajunge si la scoala la timp.

| DonGiovanni a răspuns:

Adica daca faci lucrurile mult mai repede poti sa faci si alte lucruri mai interesante...si sa faci ce iti place in timpu liber...sau sa faci treburi care le ai de facut ziua viitoare si le faci in acea zi si iti ramane o zi de odihna big grin

| asya a răspuns:

Cine(cui i) se scoala de dimineata...inseamna ca e foarte sanatos...

| cipri08 explică:

Hai ma nu puteti sa fiti si voi seriosi?

| Mihaela_2782 a răspuns:

Pai cine munceste mult ajunge departe dupa parerea mea.

| gossipgirlxoxo a răspuns:

"Cine se scoala de dimineata...casca toata ziua"...

| simona_2554 a răspuns:

Cine se scoala de dimineata inseamna ca a dormit putin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine e...Cine se trezeste de dimineata, e obosit toata ziua".
De sculat se scoala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine se scoala de dimineata, ajunge primul la liceu :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica cine incepe lucrul devreme si nu ezita pe maine va termina mai repede va avea o intensitate maxima si se va putea bucura si de timp liber linistit fara stresul ca "mai am ceva de facut" happy
mult succes in continuare kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu nu stiu censeamna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu cred ca inseamna,, cine se scoala de dimineata, adoarme in picioare, merge ca somnnambulul, si ajunge departe de locul de unde a adormit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine se scoala de dimineata ii vede pe ceilalti dormind

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A se scula mai dimineata inseamna sa-ti faci timp...

| KindKid17 a răspuns:

Proverbul Cine se scoală de dimineaţă departe ajunge este un îndemn la activitate şi la acţiune. Prin cuvintele acestui proverb suntem îndemnaţi să nu fim leneşi. Atunci când dorim să ajungem departe, adică să obţinem un anumit lucru sau să înfăptuim o acţiune, trebuie să ne sculăm dis-de-dimineaţă şi să facem ceva pentru a ajunge acolo unde dorim. Pentru reuşita unei acţiuni nu este suficient să ne dorim acea acţiune. Trebuie să insistăm o perioadă mai mare de timp, de multe ori de dimineaţa devreme, până seara târziu. Proverbul ne mai transmite un mesaj şi anume că atingerea unui obiectiv necesită nişte sacrificii: dacă vrem cu adevărat să ajungem departe trebuie să sacrificăm nişte ore de somn, adică aşa cum spune proverbul - să ne sculăm de dimineaţă.

În concluzie, pentru a reuşi ce ne-am propus sau pentru a atinge ţinte îndepărtate trebuie să ne dăm jos din pat şi să pierdem câteva ore de somn şi de relaxare. Câştigul va fi, vorba proverbului, că vom ajunge departe.
FUNDA? happy

| marijoana2304 a răspuns:

Cine se scoala de dimineata, doarme toata ziua!

| mariana_4083 a răspuns:

Si eu iti raspund tot cu o intrebare. as dori si eu daca nu te superi o compunere urgenta care sa contina un proverb. va rog frumos e urgent!

| JocKeRuL1 a răspuns:

Ba baieti. ce raspunsuri de rahat! Daca vreti sa ajutati omu dati o explicatie coerente, ca si mie mi s-a intamplat de multe ori sa nu gasesc nimic. Daca te scoli de dimineata iti poti face treaba mai repede, ceea ce nu se poate intampla daca o lasi pe maine, poimine. si ai timp pentru alte activitati. in plus proverbu are si sens figurat. poti realiza foarte multe lucruru daca te apuci de ele inaintea celorlati, le poti face mai rapid. Poti folosi explicatia asta intr-un txt arugumentativ. Andy, LPS "N. ROTARU" CTA

| hreceniuc a răspuns:

Morala acestui proverb este urmatoarea: "toate lucrurile trebuie facute la timpul lor" adica trebuie sa te trezesti la timp(de dimineata). cade faza cum ca ai mai mult timp. daca termini o treaba mai devreme te apuci de alta si tot nu ai timp liber decat daca, pur si simplu lasi totul la o parte si te relaxezi putin

| Amarascu_Vasile_Mihai_1976 a răspuns:

Pentru a își rezolva treburile, sau sa plece de acasă