| sokey a întrebat:

Ce intelegeti din asta? A scris corect? Eu inteleg ca "Antonia e insarcinata" e la prezent "in 3 luni cu Alex Velea" e la viitor. In 3 luni e insarcinata? Deci actiunea se petrece la viitor nu?
http://i.imgur.com/zjvmPly.png

5 răspunsuri:
| Iamnotme a răspuns:

Da, trebuia să spună ''în a 3-a lună'', dar pe jurnalişti nu îi mai interesează de limba română laughing

| baf a răspuns:

laughing limba romana are multe intelesuri.e bine ca faci analiza pe textlaughing poti sa interpretezi popozitia asta...acum ce vrei...presa din Romania e la pamant.

| dutzubu a răspuns:

In 3 luni e insarcinata, se refera la faptul ca e insarcinata de 3 luni..nu are nicio treaba viitorul. Se refera la timp, de cat timp e gravida

| sokey explică (pentru dutzubu):

Nu trebuia sa spuna in a 3-a luna?

| dutzubu a răspuns:

Ambele variante sunt corecte, dar am auzit foarte des varianta "in 3, 5, 7 luni" multi folosesc "in", in limba romana vorbita de zi cu zi