Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2616263intrebari
Kurtmann
Ultimele intrebari
StarShinerS
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
23 Apr
SATI 306.262AFISARI
147.561VIZITE
125.601V. UNICI
2 Iunie 2011
Razviiiiiiiiii intreaba:

Ce naiba sunt diftongii, triftongii si hiatul, vreau si exemple, nu am lectia in caiet si maine imi corecteaza portofoliu(sunt in clasa a 6 a)? dau o fundaaaaaaaaaaaaaaaaaa cat desertul Sahara de mare...

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    2 Iunie 2011 18:18
    Ćřęøےίиąą a răspuns:

DIFTONUL - n fonetică, diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate articulate în aceeaşi silabă, din care una este o vocală şi cealaltă este o semivocală. O succesiune de trei sunete vocalice în aceeaşi silabă se numeşte triftong. În cazul în care două vocale învecinate fac parte din silabe diferite ele nu formează un diftong ci un hiat.
    Diftongii sunt clasificaţi după poziţia vocalei în diftongi descendenţi (dacă vocala este la începutul diftongului) şi ascendenţi (dacă este la urmă).

TRIFTONUL - Triftongii se despart de vocala sau de diftongul care le precedă.
    Exemple: tă-iai, vo-iau, le-oaică. cre-ioane, înşe-uează, că-soa-iei.

HIATUL - În fonetică, un hiat este o succesiune de două vocale care fac parte din silabe separate. Un exemplu de hiat se găseşte chiar în cuvântul "hiat", care se pronunţă /hi'at/. Dacă două sunete vocalice apar în succesiune în aceeaşi silabă, ele nu formează un hiat ci un diftong, iar unul dintre cele două sunete vocalice este de fapt o semivocală.
    În transcrierile fonetice, hiatul se marchează prin precizarea locurilor unde se termină o silabă şi începe cealaltă, de exemplu "aer" se transcrie fonetic /'a.er/, unde punctul semnalizează locul de despărţire în silabe. Simbolul pentru poziţia accentului se plasează înaintea silabei accentuate din cuvânt şi înlocuieşte punctul de despărţire în silabe, ca în exemplul de mai sus, "hiat": /hi'at/.
    Uneori hiatul se desemnează grafic prin semnul diacritic numit tremă, constând din două puncte amplasate orizontal peste una din vocalele hiatului. Exemplu: Citroën.
    A nu se confunda cu umlautul, care se marchează tot printr-o tremă, dar are alt efect fonetic decât hiatul.

fundita? :*

17 Octombrie 2012 09:11
    xSweetAngel a răspuns (pentru Ćřęøےίиąą):

Mersi,chiar mi-a fost de ajutor!happy

- Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 23 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 2 Iunie 2011 19:07
    Adry05 a răspuns:
    Buna!
    Diftongul-este grupul format dintr-o vocala si o semivocala pronuntate in aceeasi silaba
    EXP: caine cai-ne
    ai-diftong
    TRIFTONGUL-este grupul de sunete format dintr-o vocala si 2 semivocale pronuntate in aceeasi silaba
    EXP: ursoaica ur-soai- ca
    oai-triftong; deoarece a vocala; o, i semivocale
    HIAT: 2 vocale alaturate despartite in silabe diferite EXP: alee EXP: a-le-e
    e-e : hiat
  • 2 Iunie 2011 18:33
    MissmysteriousS a răspuns:
    Diftongul rezultă din o semivocala si o vocala o silaba.ex floa-re (oa) o semivocala, a vocala
    triftongii-sunt grupuri formate din 2 vocale si o semivocala, ex miei (iei)
    hiatul rezulta din 2 vocale alaturate, ex hi-at (i a)
    sper ca ai inteles ceva...
  • 2 Iunie 2011 18:20
    Sarahh a răspuns:
    Pai banuiesc ca iti va da sa scrii cuvinte in care ai hiat,diftong,triftong etc.
    Fi atent eu iti dau niste cuvinte care contin diftong... si tu le memorezi si le scrii la teza OK?
    deci la diftong
    ie-pu-re
    diftongul este ie
    coa-sa
    diftongul este oa
    do-ua
    diftongul este ua
    ACUMA LA TRIFTONG
    beau
    triftongul este eau
    vorbeau
    tot eau
    dormeau
    tot eau si asa mai departe
    SI LA HIAT
    pa-la-ri-e
    hiatul este i si e (deoarece sunt in silabe diferite si sunt vocale si semivocale)
    ge-o-gra-fi-e
    e si o
    i si e
    chi-mi-e
    hiatul este i si e
    LA DEFINITII NU PREA MA DESCURC DAR TI-AM DAT NISTE EXEMPLE CA SA SCRI CEVA.BAFTA
  • 2 Iunie 2011 18:21
    Sarahh a răspuns:
    Funda ?
    8 Decembrie 2013 14:56
    katherina123 a răspuns (pentru Sarahh):
    Se pare ca nu, el tia cerut explicatia si niste exemple
  • 2 Iunie 2011 19:24
    MamasitaJj a răspuns:
    Mai.fi atent!
    In primul rand diftongul:
    diftongul este de doua feluri :diftong ascendent si descedent.Cel ascendent este format dintr-o semi-vocala si vocala,cel descendent este alcatuit din vocala si semi-vocala.
    Semi-vocalele sunt:e,i,o,u
    TRiftongul este alcatuit din semi-vocala,vocala, semi-vocala.
    HIatul este alcatuit din doua vocale, dar care nu stau in aceeasi silaba.
    EXEMPLE diftong:-ie-pu-re
    diftongul este ie
    coa-sa
    diftongul este oa
    do-ua
    diftongul este ua
    EXEMPLE triftongi:-beau
    triftongul este eau
    vorbeau
    tot eau
    dormeau
    tot eau si asa mai departe
    EXEMPLE hiat:-pa-la-ri-e
    hiatul este i si e (deoarece sunt in silabe diferite si sunt vocale si semivocale)
    ge-o-gra-fi-e
    e si o
    i si e
    chi-mi-e
    hiatul este i si e
    Sper ca te-am ajutat! FUNDITA?
  • 2 Iunie 2011 18:34
    Sara_6623 a răspuns:
    Si zici ca esti a 6 a?laughing
  • 2 Iunie 2011 18:21
    Zara_5520 a răspuns:
    Diftongul este grupul de doua sunete alaturate,formate dintr-o vocala si o semivocala,pronuntate intr-o silaba.Exemple:broas-ca -diftongul oa; tei-diftongul ei
    Triftongul este grupul de sunete formate dintr-o vocala si doua semivocale, pronuntate intr-o silaba. Exemplu:cre-ioa-ne -triftongul ioa
    Hiatul este grupul de doua vocale alaturate pronuntate in silabe diferite. Exemple:ide-e, po-et
  • 20 Noiembrie 2012 10:57
    AlinaElenaBrinza1998 a răspuns:
    Astea le inveti in a cincea...laughing
  • 10 Ianuarie 2013 15:55
    Care este cel mai bun mt2
    10 Noiembrie 2013 15:10
    Metin2steel zic eu da mai bun metin2arena mt2.ro e porcaire metin2arena instaleaza e super ca am si eu big grin laughing) big grin tongue...
  • 26 Noiembrie 2012 22:33
    Selena2012 a răspuns:
    Vocala + Vocala pronuntate in silabe diferite se numeste hiat.
    Vocala+semivocala pronuntate in aceeasi silaba se numeste diftong.
    Vocala+Doua semivocale pronuntate in aceeasi silaba de numeste triftong :*
  • 31 Octombrie 2011 07:38
    gipilan a răspuns:
    Daca esti smecher trebuia sa citeste de pe net daca esti prost asta ai facut
  • 10 Noiembrie 2013 15:06
    AlexandruIoan123 a răspuns:
    Foarte usor Diftongul este un diftong si Uite un cont transformice Wattzupp si parola e foarte naspa matapegheata90 Si Crisadas si Parola tongue este mafiotu1 Fundita la pantofel plzzz big grin!::!
  • 24 Iunie 2013 13:58
    SmartB0Y a răspuns:
    Ce A Spus Si Creolina Nu As Vrea Sa Copiez! :@
  • 5 Noiembrie 2012 19:38
    Maraloiu_Cristi_1997 a răspuns:
    E foarte simplu : ea, eu, ie,
  • 28 Octombrie 2012 09:55
    laughinglaughinglaughing diftongul- este grupul de sunete alcatuit dintr-o vocala si o semivocala in aceeasi silaba...ex (piata / pia-ta)
  • 1 Septembrie 2012 11:57
    Stefan_Marius_1996 a răspuns:
    Mai multe exemple n-aveti
  • 24 Iunie 2012 15:20
    Cum au zis ei laughing)
    25 Iunie 2012 19:43
    Da laughing
  • 30 Octombrie 2011 11:48
    SongYeon a răspuns:
    O vocala + o semivocala,pronuntate intr-o singura silaba,formeaza un diftong.
    Exemple:mearga,coarda,iepure,rai,cadou, rau, ti-am (spus).
  • 5 Noiembrie 2012 20:18
    Crissti1997 a răspuns:
    Foarte binee