| Razviiiiiiiiii a întrebat:

Ce naiba sunt diftongii, triftongii si hiatul, vreau si exemple, nu am lectia in caiet si maine imi corecteaza portofoliu(sunt in clasa a 6 a)? dau o fundaaaaaaaaaaaaaaaaaa cat desertul Sahara de mare...

Răspuns Câştigător
| Ćřęøےίиąą a răspuns:

DIFTONUL - n fonetică, diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate articulate în aceeaşi silabă, din care una este o vocală şi cealaltă este o semivocală. O succesiune de trei sunete vocalice în aceeaşi silabă se numeşte triftong. În cazul în care două vocale învecinate fac parte din silabe diferite ele nu formează un diftong ci un hiat.
Diftongii sunt clasificaţi după poziţia vocalei în diftongi descendenţi (dacă vocala este la începutul diftongului) şi ascendenţi (dacă este la urmă).

TRIFTONUL - Triftongii se despart de vocala sau de diftongul care le precedă.
Exemple: tă-iai, vo-iau, le-oaică. cre-ioane, înşe-uează, că-soa-iei.

HIATUL - În fonetică, un hiat este o succesiune de două vocale care fac parte din silabe separate. Un exemplu de hiat se găseşte chiar în cuvântul "hiat", care se pronunţă /hi'at/. Dacă două sunete vocalice apar în succesiune în aceeaşi silabă, ele nu formează un hiat ci un diftong, iar unul dintre cele două sunete vocalice este de fapt o semivocală.
În transcrierile fonetice, hiatul se marchează prin precizarea locurilor unde se termină o silabă şi începe cealaltă, de exemplu "aer" se transcrie fonetic /'a.er/, unde punctul semnalizează locul de despărţire în silabe. Simbolul pentru poziţia accentului se plasează înaintea silabei accentuate din cuvânt şi înlocuieşte punctul de despărţire în silabe, ca în exemplul de mai sus, "hiat": /hi'at/.
Uneori hiatul se desemnează grafic prin semnul diacritic numit tremă, constând din două puncte amplasate orizontal peste una din vocalele hiatului. Exemplu: Citroën.
A nu se confunda cu umlautul, care se marchează tot printr-o tremă, dar are alt efect fonetic decât hiatul.

fundita? :*

| xSweetAngel a răspuns (pentru Ćřęøےίиąą):

Mersi,chiar mi-a fost de ajutor!happy

| Urs_Paul_1906 a răspuns (pentru Ćřęøےίиąą):

Copy, paste dupa wiki. -_-

27 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Diftongul-este grupul format dintr-o vocala si o semivocala pronuntate in aceeasi silaba
EXP: caine cai-ne
ai-diftong
TRIFTONGUL-este grupul de sunete format dintr-o vocala si 2 semivocale pronuntate in aceeasi silaba
EXP: ursoaica ur-soai- ca
oai-triftong; deoarece a vocala; o, i semivocale
HIAT: 2 vocale alaturate despartite in silabe diferite EXP: alee EXP: a-le-e
e-e : hiat

| Bianca212 a răspuns (pentru Adry05):

Mersi si pe mine m-ai ajutat

| MissmysteriousS a răspuns:

Diftongul rezultă din o semivocala si o vocala o silaba.ex floa-re (oa) o semivocala, a vocala
triftongii-sunt grupuri formate din 2 vocale si o semivocala, ex miei (iei)
hiatul rezulta din 2 vocale alaturate, ex hi-at (i a)
sper ca ai inteles ceva...

| Sarahh a răspuns:

Pai banuiesc ca iti va da sa scrii cuvinte in care ai hiat,diftong,triftong etc.
Fi atent eu iti dau niste cuvinte care contin diftong... si tu le memorezi si le scrii la teza OK?
deci la diftong
ie-pu-re
diftongul este ie
coa-sa
diftongul este oa
do-ua
diftongul este ua
ACUMA LA TRIFTONG
beau
triftongul este eau
vorbeau
tot eau
dormeau
tot eau si asa mai departe
SI LA HIAT
pa-la-ri-e
hiatul este i si e (deoarece sunt in silabe diferite si sunt vocale si semivocale)
ge-o-gra-fi-e
e si o
i si e
chi-mi-e
hiatul este i si e
LA DEFINITII NU PREA MA DESCURC DAR TI-AM DAT NISTE EXEMPLE CA SA SCRI CEVA.BAFTA

| Sarahh a răspuns:

Funda ?

| katherina123 a răspuns (pentru Sarahh):

Se pare ca nu, el tia cerut explicatia si niste exemple

| MamasitaJj a răspuns:

Mai.fi atent!
In primul rand diftongul:
diftongul este de doua feluri :diftong ascendent si descedent.Cel ascendent este format dintr-o semi-vocala si vocala,cel descendent este alcatuit din vocala si semi-vocala.
Semi-vocalele sunt:e,i,o,u
TRiftongul este alcatuit din semi-vocala,vocala, semi-vocala.
HIatul este alcatuit din doua vocale, dar care nu stau in aceeasi silaba.
EXEMPLE diftong:-ie-pu-re
diftongul este ie
coa-sa
diftongul este oa
do-ua
diftongul este ua
EXEMPLE triftongi:-beau
triftongul este eau
vorbeau
tot eau
dormeau
tot eau si asa mai departe
EXEMPLE hiat:-pa-la-ri-e
hiatul este i si e (deoarece sunt in silabe diferite si sunt vocale si semivocale)
ge-o-gra-fi-e
e si o
i si e
chi-mi-e
hiatul este i si e
Sper ca te-am ajutat! FUNDITA?

| Sara_6623 a răspuns:

Si zici ca esti a 6 a?laughing

| Zara_5520 a răspuns:

Diftongul este grupul de doua sunete alaturate,formate dintr-o vocala si o semivocala,pronuntate intr-o silaba.Exemple:broas-ca -diftongul oa; tei-diftongul ei
Triftongul este grupul de sunete formate dintr-o vocala si doua semivocale, pronuntate intr-o silaba. Exemplu:cre-ioa-ne -triftongul ioa
Hiatul este grupul de doua vocale alaturate pronuntate in silabe diferite. Exemple:ide-e, po-et

| AlinaElenaBrinza1998 a răspuns:

Astea le inveti in a cincea...laughing

| Yo_Catalyn_Tanase_1998 a răspuns:

Care este cel mai bun mt2

| AlexandruIoan123 a răspuns (pentru Yo_Catalyn_Tanase_1998):

Metin2steel zic eu da mai bun metin2arena mt2.ro e porcaire metin2arena instaleaza e super ca am si eu big grin laughing) big grin tongue...

| Selena2012 a răspuns:

Vocala + Vocala pronuntate in silabe diferite se numeste hiat.
Vocala+semivocala pronuntate in aceeasi silaba se numeste diftong.
Vocala+Doua semivocale pronuntate in aceeasi silaba de numeste triftong :*

| gipilan a răspuns:

Daca esti smecher trebuia sa citeste de pe net daca esti prost asta ai facut

| AlexandruIoan123 a răspuns:

Foarte usor Diftongul este un diftong si Uite un cont transformice Wattzupp si parola e foarte naspa matapegheata90 Si Crisadas si Parola tongue este mafiotu1 Fundita la pantofel plzzz big grin!::!

| SmartB0Y a răspuns:

Ce A Spus Si Creolina Nu As Vrea Sa Copiez! :@

| Maraloiu_Cristi_1997 a răspuns:

E foarte simplu : ea, eu, ie,

| Jipa_Bianca-Cosmina_1999 a răspuns:

laughinglaughinglaughing diftongul- este grupul de sunete alcatuit dintr-o vocala si o semivocala in aceeasi silaba...ex (piata / pia-ta)

| Branza_Tobias_Sebastian_1995 a răspuns:

Da-u teza din adormiti astia diftong triftong hiat bgp in ei

| Stefan_Marius_1996 a răspuns:

Mai multe exemple n-aveti

| SongYeon a răspuns:

O vocala + o semivocala,pronuntate intr-o singura silaba,formeaza un diftong.
Exemple:mearga,coarda,iepure,rai,cadou, rau, ti-am (spus).

| Crissti1997 a răspuns:

Foarte binee