| YoannaYoanne22 a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca a fost interzisa difuzarea episodului 96 din "Bafta Charlie" in Romania si in Cehia?
Serialul se difuzeaza pe Disney Channel,si difuzarea acestuia nu a fost permisa deoarece in acel episode aparea o familie alcatuita din doua persoane de acelasi sex.
Episodul reprezinta o premiera, fiind primul cuplu homosexual introdus de catre Disney.

http://www.google.ro/......http?/url

Considerati ca este o decizie buna introducerea cuplurilor gay in serialele pentru copii sau preferati ideea pastrari familiei traditionale? Vi se pare normala interzicerea difuzarii? Nu credeti ca ar fi fost un material educativ pentru copii/preadolescenti/adolescent si nu numai aceasta diversificare? Sau urmatoarea generatie va fi educata in stilul homophobic?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......n-cehia_1/

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru PrazPrăzescu):

Uuf, m-ai speriat.
Se pare că doar au mutat-o la o altă categorie.

http://www.tpu.ro/......n-cehia_1/

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru PrazPrăzescu):

...şi eu, deşi nu ar fi o primă ştergere aberant-nesimţită, deci nimic nu mă mai miră.

| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Mi se pare o idee ok, pentru ca sunt copii micuti care se uita, insa este bine totusi si sa fie educati sa ii respecte si pe ce diferiti.Ar trebui sa oprim discriminarea,iar ei trebuie invatati ca nu conteaza persoana sau gusturile ei,ci conteaza sufletul acesteia.
Intr-adevar, homophobia este o chestie foarte urata, mai ales pentru adolescenti, pentru ca jignesc foarte mult, dar aici nu este America.Acolo,pe fiecare straduta mai vezi cate un cuplu format din doi baieti sau doua fete si sunt obisnuiti cu asta, insa la noi nu e asa.Li se pare un lucru foarte scarbos si nu este asa.Pana la urma nu ei au ales sa fie asa.
Dar asta e, nu avem ce sa facem.Nu decidem noi daca se difuzeaza sau nu episodul respectiv laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea nu-s desene sau seriale pentru copii sau orice altceva.
La ce să se uite copiii de 4-5 ani, la homosexuali? Lol.

| мямιѕтєяισѕ a răspuns:

Interzicerea difuzarii mi se pare normala. Copii aia mici de 7-8 ani care fac aproape orice vad la televizor s-ar putea sa le vina cate o idee tampita si asa se ajunge la nu stiu mai ce.In legatura cu familia traditionala sa stii ca barbatii nu fac copii deci nu cred ca 2 barbarti(homosexuali) pot forma o familie.

| YoannaYoanne22 explică (pentru мямιѕтєяισѕ):

Sunt multe cupluri in care femeia/barbatul este infertile/a.Nici ei nu pot forma o familie, pentru ca nu pot avea copii?
Exista metode: adoptie, mama surogat, inseminare/fertilizare(asta in cazul femeilor gay).

| мямιѕтєяισѕ a răspuns:

Da, dar asta este cazul in care acei oameni(femeia si barbatul) doresc copii si nu pot face, de asta se trece la procedura de adoptie.Iar o familie se formeaza dupa casatorie.Nu sunt eu cine stie ce geniu dar nu prea am vazut casatorie intre homosexuali.

| YoannaYoanne22 explică (pentru мямιѕтєяισѕ):

Sunt multe cupluri homosexuale care se casatoresc(in alte tari, pentru ca in Ro nu este legal).In data de 29 iunie 2014 16 țări legalizaseră acest tip de uniune, respectiv (în ordine alfabetică): Africa de Sud, Argentina, Belgia, Brazilia, Canada, Danemarca(mai puțin Ins. Faroe și Groenlanda), Franța, Islanda, Marea Britanie (mai puțin Irlanda de Nord), Noua Zeelandă (mai puțin Tokelau, Niue și Ins. Cook), Norvegia, Olanda (mai puțin Aruba, Curaçao și St. Maarten), Portugalia, Spania, Suedia, Uruguay. De asemenea, câteva state din SUA și Mexic. În Marea Britanie, legea va intra în vigoare în cursul anului 2014.

In Romania inca nu este legal, de aceea nu ai vazut.