| FuckingContra a întrebat:

Ce parere aveti despre parintii care-si bat copiii?

12 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Trebuie sa defineti bataia. Daca prin bataie te referi la ocazionala palma, atunci consider ca este nevoie de cele mai multe ori. Unii copii o iau pe cai gresite si nu mai asculta, si trebuie sa fie treziti la relitate inainte sa faca ceva stupid ce o sa ii afecteze in viitor. Dar daca te referi la parintii care isi baga copii in salile de urgenta cu arcade sparte si coaste rupte, atunci e total altceva si este deja cu mult mai prejos de ce am considera uman. In general doar parintii alcoolici sau care au probleme psihice ar putea face asta. Dupa parerea mea acei oameni ar trebui inchisi si cheia aruncata intr-un lac pentru ca sunt un esec al sociatatii si "cresc" viitori adulti violenti si chiar sociapoati violenti.Asa se nasc criminalii in serie, din familii dezorganizate unde predomina violenta. Deci este destul de subtire linia. Oricum intresant subiectul, o sa urmaresc sa vad si alte pareri.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe mine nu m-au batut printii dar m-a batut bunica si mi-a prins bine. Altfel ajungeam o haimana, cum o pornisem.

| zurick a răspuns:

Mi se pare o prostie să-ți bați copilul/copii, așadar nu pot suporta genul ăsta de ''părinți''.
Mă bucur că părinții mei nu sunt așa.

| Mayar a răspuns:

Is niste retardati idioti. Daca n-au creier sa isi educe copiii, atunci de ce mosu ii mai fac? Eu i-as omori pe retardatii aia sa nu se mai inmulteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parere proasta. Nu pot sa inteleg de ce si-ar lovi un parinte propriul copil.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca uneori este cea mai eficienta metoda de a-i atrage atentia?

| Voidwithin a răspuns:

Oameni cu o gandire ingusta care nu pot scoate alta solutie din capusorul ala ingust. Totusi, fiecare parinte are metoda lui si daca asta considera ei ca e metoda cea mai buna atunci, spor la bataie.

| BlackChocolate1 a răspuns:

Violenţa nu este educaţie.

| Salontanul a răspuns (pentru BlackChocolate1):

Copilul nu are constiinta si face ce face din neatentie si teribilism. Singura metoda de a-l face sa stie ca greseste este sa-l pedepsesti. Una din pedepse ( e adevarat, ar trebui sa fie mai rara) este si "atingerea". Bataia cu batul sau alte obiecte contondente este o violenta dar o palma data la timp face mult. Tu vorbesti prin prisma tanarului care se teme. Eu vorbesc prin prisma batranului cu experienta de viata.

| BlackChocolate1 a răspuns:

Vorbesc din prisma unui copil in care parintii au investit educatie, si nu a ajuns o epava datorita acestui lucru, in niciun caz faptului ca au fost violenti. Mie nu imi e teama de ei, eu ii respect!

| NuMaiSpuneBa a răspuns:

De treaba

| Zguby a răspuns:

Cateodata e bine sa-ti mai iei o palma de la parinti laughing) Dupa un timp, si mie imi e dor sa fac o protie si dupa sa ma aleg cu un discurs de la mama "sa nu mai faci" "nu e bine sa faci" "daca mai faci aia, direct pe strada ramai" laughing))