| biliuzz a întrebat:

Ce poezie trebuie sa zici cand mergi la stropit? una asa, mai pentru adolescenti big grin

Răspuns Câştigător
| addha a răspuns:

Nu se spune nici o poezie, cel putin asa stiu eu! Se stropeste fata de 3 ori si se spune de 3 ori 'Hristos a inviat' la care ea treabuie sa iti raspunda, normal cu 'Adevarat a inviat'! De asta cu poezii, nu am auzit inca!tongue

4 răspunsuri:
| ayase a răspuns:

De unde esti? Ce este cu acest obicei?

| biliuzz explică (pentru ayase):

Din sighet.....la voi nu se merge cu stropitu la fete? laughing

| Maryus_Bledea_1997 a răspuns:

Ceva gradinar..btistuta..nustiu ce laughing

| Razvan-Andrey_Vilt_1996 a răspuns:

Deci mergi si bati la usa....si ceri voie parintilor la udat cu poezia "Am auzit ca aveti o floare frumoasa, am venit sa o ud? udam sa nu se ofileasca".....acest obicei ce practica foarte mult in
Ardeal