| AgnoneMari a întrebat:

Ce pot sa Fac sa Ma inalt? Am 12 Ani si 1.45, mai toata lumea in familia
mea sunt inalt, dar eu nu Ma inalt cum ar fi normal. O Fac doar daca iau calciu sau Fac inot.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pana pe la 20 de ani vei mai creste.Cu cât nu am de unde sa stiu.E bine sa te apuci si de un sport. Volei, handbal, inot, baschet.

| AgnoneMari explică (pentru darrio2007):

Multumesc! Fac inot, dar nu vad vreo schimbare mare, doar cativa centimetri.

| darrio2007 a răspuns (pentru AgnoneMari):

Chiar vrei asa peste noapte? La 12 ani ai tai cativa cm conteaza mult.Vei mai creste. Fara grija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să aștepți. Ești în creștere...

| MadagasHardwell a răspuns:

Nu te speria! va urma o perioada de cateva luni in care vei creste pe putin 20 cm. ti-o zic din propria experientawinking

| Robert1999999 a răspuns:

Trebuie sa dormi mai mult, corpul cand este intins, se inalta, vb serios, asa am facut si eu si a functionat happy

| Dreamer2306 a răspuns:

Peferabil sa faci mult sport. Nu prea ai altceva ce face. Am si eu o colega care are aproape 17 ani si are 1.45, deci nu trebuie sa te simti complexat/a din cauza inaltimii. Poti merge la un medic endocrinolog, care iti va da o serie de analize pe care sa le faci si niste raze pentru a vedea daca ai sau nu cartilajele inchise (la tine nu cred ca e cazul sa fie deja inchise la 12 ani). Ca si sport iti recomand, pe langa inot, baschet, handbal, volei (orice sport care implica "saritul"). Sper ca te-am ajutat cat de cat si mult succes happy