| CatalinaMA a întrebat:

Ce reprezinta acei "illuminati"?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Păi să detaliăm un pic. Întâi vreau să îți spun că mulți poartă anumite simboluri ori ca lănțișoare, ori la brățări doar din punct de vedere estetic, fără ca să le dea acestora vreo semnificație.
Înainte să detaliez vreau să îți spun că multe lucruri care le voi spune sunt din propria perspectivă iar unele sunt chestii 100% reale.
Ok, deci, ce putem observa? O piramidă în interiorul căreia se află o stea cu șase colțuri. Putem de asemenea observa un cerc. Din ce văd piramida aia mică din interiorul cercului se continuă în jos prin 2 laturi. Putem observa în sus alte 2 laturi plasate simetric de cele de jos. Eu unul pot deduce că se poate lăsa loc de o oarecare interpretare, laturile de sus fiind continuarea altei piramide, care s-ar afla în spatele cercului, o piramidă întoarsă. Acum vorbesc de piramide, deși sunt simple triunghiuri, dar de obicei în asemenea contexte simbolizează piramida. Deci 2 triunghiuri, unul "întors", altul în "picioare". Deduci ce formează aceste 2 figuri? Altă stea cu 6 colțuri.
Deci mă voi rezuma mai departe pe triunghi sau piramidă și pe stea.
Prima oară voi face referire la piramidă. Piramida este o figură geometrică specială. În primul rând când ne gândim la piramidă ne gândim și la prismă. După cum știm prin prismă trece lumina și aceasta se separă în culorile curcubeului. Eu adeseori îi dau o semnificație prismei cum ar fi sufletul, sau individul în sine care primește informația, și o transformă, percepând-o într-un mod deosebit. La alt lucru când spun piramidă ne gândim la efectul de piramidă. Aici sunt extrem de multe lucruri de spus, îți voi da un site unde ai mai multe informații:

http://esoterism.ro/ro/efectul-piramida.php

Sunt lucruri foarte interesante aici.

Când spunem piramidă, ne gândim și la cele din Egipt, care sunt considerate o minune, fiind pusă sub semnul întrebării faptul cum au putut fi ele construite în acea perioadă. Acest fapt ne duce la diverse teorii ale conspirației și alte lucruri.
Când spunem piramidă ne gândim și la acel simbol de pe bacnota de 1 dolar:

http://s3.amazonaws.com/rapgenius/1363283764_one-dollar-pyramid.jpg

Legându-ne de aceasta, iar avem multe informații pe care eu nu o să stau să le înșir, îți voi da un alt link:

https://revolutiaiubirii.wordpress.com/......otvazator/

Unii afirmă că acel ochi este provenit din Egipt ca fiind ochiul lui Horus, alții spun că este ochiul lui Lucifer, alții afirmă că Isus este o transpunere din religia antică egipteană la creștinism a lui Horus, alții afirmă că Isus este de fapt Lucifer. Desigur cu ultimele 2 eu nu prea sunt de acord, dar sunt tot felul de teorii. Multe variante legate de semnificația acestor simboluri.

Voi trece la steaua cu șase colțuri, un simbol biblic, care poartă numele și de steaua lui David. Informațiile oficiale le ai aici:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Steaua_lui_David

Nu pare ceva prea neînregulă, mulți o consideră un simbol creștin.

Unii afirmă că nu acesta este simbolul pentru steaua lui David și îl asociază ca pe ceva satanist:

https://searchnewsglobal.wordpress.com/......othschild/

Deci vreau să alcătuiesc o concluzie. Tu poți să te informezi mult mai mult. Sunt mulți oameni care au idei cum că aceste simboluri au o nuanță negativă, dar sunt și mulți care consideră că reprezintă aspecte pozitive. Sunt foarte multe variante, sunt simboluri care se regăsesc în diferite culte, variante, care sunt folosite cu scopuri diferite. Dacă vrei să te mai informezi poți căuta mai mult. La ceea ce eu vreau să ajung e că interpretarea acestor simboluri este relativă, și fiecare le interpretează cum dorește. Nu poți spune cu certitudine că acea doamnă nu crede în Dumnezeu dacă poartă acel medalion cum nu poți spune nici contrariul.
Cum s-a lăsat de înțeles din primul meu răspuns, sunt păreri împărțite, și cel mai bine e să nu îți bați capul.

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Illuminati este un nume care se referă la mai multe grupuri, atât istorice și moderne, atât reale cât și fictive.
Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt, care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvernul bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa.
Deci se zice că ar fi dispărut acea grupare. Unii neagă și afirmă că acum conduce din umbră lumea. Unii au ca argument diferite simboluri apărute în filme sau în videoclipuri. Dar mai bine să nu te preocupe pe tine lucrurile astea deoarece nu te ajută cu nimic.

| CatalinaMA explică (pentru T0T):

Tie ce iti pare a fi acest semn? https://www.facebook.com/....../photo.php o doamna poarta acest medalion foarte mare la gat si am inteles ca e ceva de rau dar ea se da mare credincioasa

| CatalinaMA explică (pentru T0T):

Doamna aceea e terapeuta mea, eu nu prea ma incred in ce face ea. ea spune ca vorbeste cu Dumnezeu printr-un instrument..lucreaza pe mental, ereditate si psihologic..am fost doar la 2 sedinte sa vad ce e de capul ei. a avut o tentativa sa imi spuna ce inseamna acel pandantiv dar a zis ca mai bine sa nu stiu, ca nu e treaba mea. face tot felul de rugaciuni, mi-e si frica sa ma mai duc la ea. cert e ca in fata mea se da crestina. m-a invatat ce trebuie sa fac la biserica ( sa pun lumina la vi si morti, mi-a recomandat sa iau un lantic cu cruciulita sa duc flori la icoana maici domnului[pe care le stiam si eu dejalaughing ] etc, etc) are casa plina de icoane. eu nu stiu daca sa cred ca e adevarat tot sau nu sad peste 3 sapt plec in Italia si initital trebuia sa ma duc de 13 ori la acele sedinte pana sa plec, dar sedintele respective costand destul de multi bani. fiind prea apropiate nu am cum sa merg ca nu sunt milionara...atunci mi-a raspuns si mi-a zis sa ma ajute rietenul meu cu bani, sa imi trimita din Italia. ca trebuie neaparat sa ma duc. mi-a spus si niste chestii care s-au dovediat a fi adevarate ( pe care cica i le arata Dumnezeu) si sunt in mari dubii la ceea ce sa cred.50% cred 50 % nu. plus ca mi-a ataras atentia acel pandantiv si din ce am legat eu initial cap la cap nu era ceva de ''bine'' si am ales sa ma adresez printr-o intrebare. ceea ce mi-ai raspuns tu m-a lamurit, si am cam inteles in mare parte. multumesc pentru raspunsuri!

| T0T a răspuns (pentru CatalinaMA):

Păi să detaliăm un pic. Întâi vreau să îți spun că mulți poartă anumite simboluri ori ca lănțișoare, ori la brățări doar din punct de vedere estetic, fără ca să le dea acestora vreo semnificație.
Înainte să detaliez vreau să îți spun că multe lucruri care le voi spune sunt din propria perspectivă iar unele sunt chestii 100% reale.
Ok, deci, ce putem observa? O piramidă în interiorul căreia se află o stea cu șase colțuri. Putem de asemenea observa un cerc. Din ce văd piramida aia mică din interiorul cercului se continuă în jos prin 2 laturi. Putem observa în sus alte 2 laturi plasate simetric de cele de jos. Eu unul pot deduce că se poate lăsa loc de o oarecare interpretare, laturile de sus fiind continuarea altei piramide, care s-ar afla în spatele cercului, o piramidă întoarsă. Acum vorbesc de piramide, deși sunt simple triunghiuri, dar de obicei în asemenea contexte simbolizează piramida. Deci 2 triunghiuri, unul "întors", altul în "picioare". Deduci ce formează aceste 2 figuri? Altă stea cu 6 colțuri.
Deci mă voi rezuma mai departe pe triunghi sau piramidă și pe stea.
Prima oară voi face referire la piramidă. Piramida este o figură geometrică specială. În primul rând când ne gândim la piramidă ne gândim și la prismă. După cum știm prin prismă trece lumina și aceasta se separă în culorile curcubeului. Eu adeseori îi dau o semnificație prismei cum ar fi sufletul, sau individul în sine care primește informația, și o transformă, percepând-o într-un mod deosebit. La alt lucru când spun piramidă ne gândim la efectul de piramidă. Aici sunt extrem de multe lucruri de spus, îți voi da un site unde ai mai multe informații:

http://esoterism.ro/ro/efectul-piramida.php

Sunt lucruri foarte interesante aici.

Când spunem piramidă, ne gândim și la cele din Egipt, care sunt considerate o minune, fiind pusă sub semnul întrebării faptul cum au putut fi ele construite în acea perioadă. Acest fapt ne duce la diverse teorii ale conspirației și alte lucruri.
Când spunem piramidă ne gândim și la acel simbol de pe bacnota de 1 dolar:

http://s3.amazonaws.com/rapgenius/1363283764_one-dollar-pyramid.jpg

Legându-ne de aceasta, iar avem multe informații pe care eu nu o să stau să le înșir, îți voi da un alt link:

https://revolutiaiubirii.wordpress.com/......otvazator/

Unii afirmă că acel ochi este provenit din Egipt ca fiind ochiul lui Horus, alții spun că este ochiul lui Lucifer, alții afirmă că Isus este o transpunere din religia antică egipteană la creștinism a lui Horus, alții afirmă că Isus este de fapt Lucifer. Desigur cu ultimele 2 eu nu prea sunt de acord, dar sunt tot felul de teorii. Multe variante legate de semnificația acestor simboluri.

Voi trece la steaua cu șase colțuri, un simbol biblic, care poartă numele și de steaua lui David. Informațiile oficiale le ai aici:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Steaua_lui_David

Nu pare ceva prea neînregulă, mulți o consideră un simbol creștin.

Unii afirmă că nu acesta este simbolul pentru steaua lui David și îl asociază ca pe ceva satanist:

https://searchnewsglobal.wordpress.com/......othschild/

Deci vreau să alcătuiesc o concluzie. Tu poți să te informezi mult mai mult. Sunt mulți oameni care au idei cum că aceste simboluri au o nuanță negativă, dar sunt și mulți care consideră că reprezintă aspecte pozitive. Sunt foarte multe variante, sunt simboluri care se regăsesc în diferite culte, variante, care sunt folosite cu scopuri diferite. Dacă vrei să te mai informezi poți căuta mai mult. La ceea ce eu vreau să ajung e că interpretarea acestor simboluri este relativă, și fiecare le interpretează cum dorește. Nu poți spune cu certitudine că acea doamnă nu crede în Dumnezeu dacă poartă acel medalion cum nu poți spune nici contrariul.
Cum s-a lăsat de înțeles din primul meu răspuns, sunt păreri împărțite, și cel mai bine e să nu îți bați capul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general, nimic.

| AtomiX a răspuns:

Cel mai bine este sa te uiti singura ca sa intelegi, uita-te la filmul: Angels & Demons.

| Helper69 a răspuns:

Salut,

Illuminati e un grup care e oarecum "secret" și controlează tot din spate. Ei fac totul ca și cum ar manevra niște păpuși.

O zi bună,
-Helper69.

| AH5 a răspuns:

In crestinism: Un grup ce este vazut cu ochi rai de preoti pentru ca ei dezvaluie lucruri ce nu trebuie aflate sau spuse.In crestinism cu multi ani in urma toti cei ce erau "suspectati"ca fiind iluminati erau ucisi de preoti.
Illuminati= Cei iluminati, intelepti.
In ziua de azi multi spun ca sunt ca Satana desii nu e asa, ei nu au treaba cu 666. In ziua de azi sunt oamenii ce manevreaza lucrurile din "umbra"

| awarepresent a răspuns:

Illuminati se refera la acei oameni care au reusit sa treaca la un nivel superior al constiintei. Sau, care au reusit sa-si deschida "Al 3 lea ochi", "ochiul lui Horus". Se spune inca din antichitate ca glanda pineala, denumita ca fiind "al 3 lea ochi" sau "Ochiul lui Horus" e locasul sufletului. I se mai spune si "Ochiul care vede tot", ochiul care ramane constient atunci cand tu dormi. Activarea celui de-al treilea ochi se face prin meditatie. Meditatia nu reprezinta yoga sau alte aberatii de genul.
Meditatia poate fi facuta de oricine, oricand. Se spune ca al 3 lea ochi deschide perceptia spre o dimensiune superioara (nimic magic). Glanda pineala oricum e strans legata de perceptia realitatii. Dar cred ca ai deja indeajuns de mult material de studiat happy