| Sweetllemon a întrebat:

Ce sa faci sa nu mai transpiri? >:

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de transpirat, o sa transpiri dar poti sa reduci asta.
1) Foloseste un deodorant bun si fa multe dusuri (personal iti recomand deodorantele Rexona for men, desi lasa pete pe haine sunt cele mai bune din cate am incercat)
2) Cred ca e ceva si de la alimentatie. Apa nu spun sa nu bei ca e o tampenie, dar incearca sa nu mai mananci sarat.
3) Haine: sa te imbraci adecvat temperaturii de afara si foarte important cand afara e soare puternic nu te imbraca in haine inchise la culoare ca alea absorb caldura si te incing de nu mai stii happy
4) Fa sport, se stie ca persoanele mai grasute transpira mai mult din cauza grasimii pentru ca vara stratu nu-i ajuta la racorit.

Sper sa-ti fie de ajutor

21 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Nimic. Organismul elimina apa nu-l poti impiedica sa elimine si substantele toxice acumulate. Altfel te-ai otravi. Si nici nu poti opri organismul sa-si regleze temperatura, mai ales vara.

| DiMoDi a răspuns:

Dacă e o transpiraţie foarte abundentă, s-ar putea să ai o lipsă de calciu în organism... La medic ai fost? happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai nemiscat, da' are efect numai daca e frig happy

eileen
| eileen a răspuns:

Eu am incercat antiperspirantul crema de la Vichy, sa vedem ce rezultate da...are recomandari bune.

| JustMeFlory a răspuns:

De transpirat nu ai cum sa nu tanspiri! Fa dusuri cat mai dese si foloseste un antisperspirant bun!winking

| want2bMajestic a răspuns:

Din momentul in care pielea este un istem excretor nu ai cum sa impiedici acest proces fizic. dca u crezi ca este enervant sa transpiri atunci gandeste-te la oamenii care nu pot transpira si din aceasta cauza ajung sa aiba probleme cu greutatea corporala...devin obeji. toate toxinele raman in corp. toate aste se intampla din cauza unei boli la nivelul pielii care astupa porii. deci....tot nu vrei sa mai transpiri?happy

| Bianca26bb a răspuns:

Eu cred ca transpiratul e normal. Insa daca iti doresti ff. mult, doloseste un antiperspirant si fa multe dusuri! Te vor ajuta happy
Ooo... si inca ceva... daca ti se pare ca transpiri mult prea tare sau repede in ult. timp, megi la un medic! happy

regis
| regis a răspuns:

Te ascunzi in frigider. Sau folosesti un antiperspirant.

| silvio a răspuns:

Stai calm, relaxat, si nu te mai agita! laughing

| jani a răspuns:

Spalate mai des....si foloseste antiperspirante...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spalate zilnic si foloseste unde deodorant

mariana
| mariana a răspuns:

Din cate inteleg eu, tu esti o persoana care transpira foarte mult si nu numai in zonele in care se transpira, in mod obisnuit, de catre toata lumea si unde se poate folosi un antiperspirant. Traspiratia aceasta abundenta ai avut-o intodeauna sau ea a aparut numai de la un timp si de aceea iti faci acum probleme? Asa cum ti s-a mai raspuns transpiratia, prin piele este normala dar daca datorita ei, elimini o cantitate mare de apa din organism, atunci este foarte important ca, sa bei mai multe lichide, si sa consumi mai putina sare, pe care o poti inlocui cu "Sare fara sodiu" pe care o poti procura de la farmacie.
Poti folosi o solutie de bicarbonat de sodiu alimentar, pe care sa o dai in zona axilara( o lingurita de bicarbonat la un pahar cu apa), care ajuta ca transpiratia ta sa nu mai aiba un miros neplacut, deci aceasta nu impiedica transpiratia insa neutralizeaza acizii ei. Dupa cum se stie, in unii acizi din transpiratie se dezvolta bacterii care dau transpiratiei un miros neplacut, de aceea vara sau inainte de antrenamente sportive, e bine sa folosesti acest mijloc de protectie si astfel toata ziua acel miros neplacut nu va mai aparea.
In cazul in care transpiratia este deosebit de abundenta, chiar si atunci cand nu faci efort fizic, cred ca este cazul de a te prezenta la un medic dermatolog, care te-ar putea sfatui ce masuri sa ei, pentru a se regla functia pielii, pentru ca, este posibil sa existe si vreo afectiune care ar putea genera un exces de eliminare a lichidelor prin intermediul transpiratiei. In cazul in care ai o greutate corporala normala o transpiratie exagerata nu este normala, doar persoanele supraponderale ori obeze transpira foarte mult.
Eu iti doresc sanatate si mule succese.

| Zâmbărici a răspuns:

Nu te miscarolling on the floorrolling on the flooracum serios vara fa sh tu dusuri mai dese parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow si daca tanspiri ce tie frica ca mori, in primul rand cand tanspiri elimini virusi toxine si alte rahaturi pe care le bagi in corp in al doilea rand daca transpiri mult inseamna ca bei de obicei multe lichide, fa sport persoanele mai grasute(porci) transpira mai mult din cauza grasimii

| Sweetllemon explică:

Da fac dusuriwinkingSi nu put, stai relaxwinking
Si nu sunt o persoana 'porc'!

| adyth a răspuns:

PS: vad ca multi o iau in ras
E normal sa transpiri, si nu poti impiedica procesul asta. Nici daca stai degeaba nu scapi tongue
Si da, deodorantele pentru barbati sunt mai puternice.sunt concepute special pentru barbati...care transpira mai mult decat femeile in general. tongue asa ca ei sunt "porcii" tongue na...sa mai lovim si in altii laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Date cu un antiperspirant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

pai de ex am vaz o pers in autobuz (autobuzul era plin) care transipara de zici ca a iesit din piscina...
foloseste rexona for men[COBALT] este f bun si dupa iti poti da cu body spray (iti recomand AXE ) bineinteles asta dupa dus...

| ailoviutu a răspuns:

Sa lamurim niste chestii... transpiratul este normal daca nu este ambudent, chiar si la temp. foarte ridicate. corpul uman este un sistem extrem de complex si diferit de la organism la altul si nu o sa fie niciodata inteles in totalitate. Dumnezeu a facut corpul uman o "masinarie perfecta" in sensul ca un corp 100% sanatos este capabil sa faca baie in apa inghetata si sa reziste la temp. foarte ridicate; dar aici intervine modul nostru de a trai care nu este atat de sanatos (la unii). ex.: acum 3 veri erau temp. la fel de ridicate iar eu pe toropeala aia ieseam afara in blugi si niste bluze din bumbac destul de groase si rar imi aparea o mica pata de transpiratie la sub brat. trebuie tinut cont de anumite lucruri care trebuie sa realizeze un stil de viata, nu gata, mananc nesarat si nu mai transpir, degeaba, corpul se adapteaza in timp, niciodata dintr-o data. si scuzati-ma dar faza cu antiperspirantul mi se pare aiurea rau de tot si nesanatos, daca corpul iti transpira din interior, lucrul asta trebuie tratat din interior, eu zic mai bine sa folositi niste scoci sau sa faceti o izolatie cu polistiren...

| Castig001 a răspuns:

Te impusti