| g00dmorning a întrebat:

Ce sa-i spun cuiva care are idei ciudate in cap? Adica [,] cuiva care isi taie pielea sau se taie pe corp fiindca s-a certat cu un prieten.

8 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

"Ia drujba!"

| R0R0 a răspuns:

Ar trebui sa ii zici ca prietenul lui nu si-ar fi taiat pielea pentru el.

| Sociopat a răspuns:

Sa taie in lungime nu in latime.

| EneCristian a răspuns:

Sa foloseasca o lama sterila si sa aiba un model fain sa para macar cicatrice misto. nu pe bune explica-i ca nu are rost fii aproape si introduce-i ceva muzica rock poate ajuta sau cargo daca ploaia sar opri.Cum crezi de cuviinta.

| ABCD122 a răspuns:

Ca ar trebui sa viziteze un psihiatru *si te oferi sa mergi cu el*.

| biarock a răspuns:

In primul rand ma scarbeste gandirea lui Monicamaz. Un om care se taie nu inseamna ca e nebun, inseamna doar ca trece printr-o perioada grea, printr-o depresie. In aceste momente fi alaturi de ea/el, are nevoie de sprijin foarte mult chea daca zice ca este ok nu este, arata-i ca ti la el/ea si asculta-i problemele. Spune-i ca ii esti aproape si scoateo/scoate-l din casa cat mai des posibil si distrativa... Reaminteste-i ca viata e frumoasa nu ca e doar alb negru. Stiu ca persoana in cauza nu arata ca si cand este intr-o depresie, dar doar el/ea stie ce distrus e pedinauntru. Deci ajutati prietenul sa treaca peste prioada asta grea din viata lui, si fi alaturi de el/ea ori ce ar fi!

| Sase a răspuns (pentru biarock):

Nu vad de ce te scarbeste atitudinea ei. Cel mai indicat este ca o astfel de persoana sa primeasca ajutorul unui specialist. Adevarul e ca o persoana apropiata, oricat de mult i-ar dori binele, nu-l poate ajuta la fel de mult ca un psiholog. Si nu trebuie sa fii nebun ca sa te duci la psiholog/psihiatru. Dimpotriva, daca eviti sa ii vizitezi atunci cand ai probleme ca depresia si anxietatea, poti sa ajungi "nebun", pentru ca poti ceda de pe urma unui timp indelungat sub presiunea propriilor ganduri negative.

| anonim_4396 a răspuns (pentru biarock):

Zici asta pentru că probabil şi tu te tai.
Ce are acea persoană nu este o problemă reală şi nici ceva de intrat în depresie.
" s-a certat cu un prieten"