| ValyC3 a întrebat:

Ce sunt anticonceptionalele?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Mai copii,(cei doi care ati raspuns deja) daca sunteti neinformati ar fi indicat sa nu va faceti de ras cu raspunsuri gresite. Anticonceptionalele sunt niste pasile pe bada de hormoni care se administreaza zilnic 21 de zile cu scopul inhibarii ovarelor care in aceasta perioda nu vor elibera ovulul necesar formarii unei sarcini. Deci femeile folosesc AC cu scopul de a putea face sex fara grija ca ar putea sa ramana insarcinate pe toata perioada (de multe luni) administrarii. Pastilele de care amintiti voi sunt pastile contraceptive care au un cu totul alt rol/scop.

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns (pentru Pufoshul):

Chiar daca raspunzi doar sa te afli in treaba cel putin convinge-te ca nu spui/scrii prostii sa te faci de ****.

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns (pentru Pufoshul):

Te las pe tine sa cercetezi/te interesezi, pentru a-ti da singur seama.

Răspuns utilizator avertizat
| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Pufoshul):

Pentru ca daca fata nu le ia. tu te alegi cu un copil de crescut sau pensie alimentara de platit obligatoriu lunar. doua motive destul de bune pentru a te interesa in general metodele de contraceptie.

14 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Pastile pentru femei, nu e neaparat pentru nu a ramane gravide, ci si pentru cele care au probleme de sanatate in acea zona

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 愛日本):

Rolul lor principal este protectia/preventia instalarii unei sarcini.Ca un rol secundar se folosesc in cazul ciclurilor menstruale foarte neregulate pentru incercarea obtinerii unui ciclu menstrual constant de 28 de zile

| 愛日本 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cam ce am zis eu, doar mai detaliat, eu am zis mai simplu gen 'pe limba romana'

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Poti cauta mai multe detalii pe google. dar sunt in general de evitat pentru ca iti distrug sanatatea deoarece au hormoni ce produc dereglari.

| lBroken69 a răspuns:

Se mai numesc si ''Pilula de a doua zi''. Sunt niste pastile care se iau a doua zi, dupa ce a facut.(dragoste, sex) cum vrei sa spui tu, sa nu ramana gravida.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru lBroken69):

Gresit. in general se iau cu multe zile inainte de a face sex. se pot lua a doua zi doar in cazuri extreme: viol etc. "pilula de a doua zi" de urgenta e o pilula dunatoare sanatatii si e de evitat pe cat mai mult posibil.

Răspuns utilizator avertizat