| Geanin a întrebat:

Chiar esti mandru ca esti roman?

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai daca n-ar fi o tara frumoasa n-ar fi nici o gramada de straini care s-au stabilit aici. Atunci de ce sa nu fiu mandru? Comparati tara cu cele din lumea a III-a (Zimbawue, Congo, etc) si o sa vedeti ca avem cu ce ne mandri.

| Geanin explică (pentru Salontanul):

Straini pot veni oriunde!

| Salontanul a răspuns (pentru Geanin):

Nu stiu de ce mi-ai raspuns mie ca eu nu te-am intrebat nimic?!
Ceea ce ai spus tu este ca si cand ai zice ca vaca rumega. Pai normal ca pot veni de oriunde. Sunt tari in care strainii nu pot veni de oriunde? Sau ai scris ca sa te afli in treaba?

| Geanin explică (pentru Salontanul):

Pai ai zis ca se sabilesc multi straini in Romania, straini pot sa se stabileasca oriunde, nu suntem cea mai vizitata tara.

| Salontanul a răspuns (pentru Geanin):

Uita-te cati se stabilesc in Bangladesh si fa o comparatie cu Romania si ai sa vezi ca este o diferenta mare. Sau in Siria ca-i mai aproape. Te rog frumos nu-mi mai raspunde ca nu am chef sa polemizez cu oameni care nu stiu.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu.De ce sa fiu mandru ca-s roman?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, sunt chiar foarte mandru ca sunt roman, problema mea ca mai sunt si alti romani pe langa mine, romani de care nu sunt mandru

| vocea a răspuns:

Sunt mandru pentru trecutul nostru dezamagit pentru prezent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce as fi mandru ca m-am nascut in o tara plina de hoti?

| mariaamariaasd a răspuns (pentru anonim_4396):

Hoți sunt peste tot, nu doar în țara noastră.

| Happyjump a răspuns:

Nu! Cine te-a mintit?!

| Wukii a răspuns:

Da, sunt mândră.

| ღBelieveInHopeღ a răspuns:

Nu-mi pune asta in carca laughing

| Geanin explică (pentru ღBelieveInHopeღ):

Ai doua optiuni la care se vor intampla urmatorele:
Daca zici "da" (du-te dracu').
Daca zici "nu" (Kiss me hard before you go).

| Deea4Deeutza a răspuns:

Nu! De ce am putea sa fim mandrii ca suntem romani? Ce daca Romania e frumoasa, daca romanii nu stiu sa profite de asta? Daca mergi intr-o tara civilizata, ti-e si rusine sa spui ca esti roman. Degeaba avem sportivi, copii olimpici, tot rusinea Europei ramanem. Este tara tuturor posibilitatilor...dar degeaba. Deci, nu sunt mandra ca sunt romanca!

| mariaamariaasd a răspuns:

Da. Înainte de toate, România este o țară frumoasă. Cei care au vizitat Brașovul, Clujul, Alba Iulia știu ce zic. Unele peisaje sunt ca într-un vis. Din punct de vedere turistic. E stricată de cei care o conduc si uneori de caracterul omenesc al unora. Dar avem cu ce ne mândri : Sunt o multitudine de copii care câștigă olimpiade la nivel de țară, sportivi care dau tot ce au mai bun pentru a-și reprezenta cu mândrie țara! Într-un cuvânt sunt mândră că sunt româncă. ❤

| anonim_4396 a răspuns (pentru mariaamariaasd):

El intreaba una tu zici alta, ce treaba relieful ROmaniei cu mandria de a fi roman?

| mariaamariaasd a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi are mare legătură, că tot de mândrie ține, dacă ne putem mândri de frumusețea țării înseamnă că ne putem mândri și cu faptul că suntem români, sau mă înșel?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mariaamariaasd):

Ca si cum te-ai mandri cu o prostituata, arata bine pe afara, da pe dinauntru e vai si amar.

| Geanin explică (pentru anonim_4396):

Foarte frumoasa comparatia!