CONCURS: Castiga un loc la Atelierul de Astronomie – teorie si observatii astronomice

Impreuna cu prietenii nostri de la Fundatia Calea Victoriei, va invitam la un nou concurs.

Daca sunteti pasionati de astronomie, puteti castiga un loc gratuit la Atelierul de Astronomie – teorie si observatii astronomice sustinut de Adrian Sonka, membru al Astroclubului Bucuresti si membru colaborator al AAVSO (American Association of Variable Star Observers).

Tot ce trebuie sa faceti este sa ne spuneti aici de ce anume va doriti sa participati la acest atelier. Puteti raspunde pana pe 10 februarie, dupa care vom anunta castigatorul, ales prin tragere la sorti.

Temele sedintelor acestui curs de astronomie vor fi:

1. De la haos la cosmos

Familiarizarea cu bolta cereasca. Ce obiecte astronomice se pot vedea pe cer cu ochiul liber si cum se schimba ele cu timpul. Miscarea obiectelor astronomice si coordonatele astronomice.

2. De la teorie la practica. Observatii astronomice

Se vor face observatii astronomice cu ochiul liber. Participantii vor invata constelatiile.

3. De la stele la planete

Familiarizarea cu obiectele ceresti ce se pot observa prin instrumentele astronomice.

4. Observatii astronomice si familiarizarea cu instrumentele astronomice

Sesiune de observatii prin binoclu, luneta si telescop.

5. Frumusetea Universului

Calatorie vizuala si virtuala prin cosmos.

Mai multe detalii puteti gasi aici http://www.fundatiacaleavictoriei.ro/2010/atelier-de-astronomie/

Bafta tuturor!

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Interesant. Frumoasă iniţiativă!
Un subiect care chiar ajută în dezvoltarea tineretului.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Chiar ca este interesant, astfel se pot intari cunostintele despre astronomie pentru oricine este pasionat de acest domeniu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ar fi trebuit deschisa disciplina 'ASTRONOMIE".
Nu sunt tanar, dar am ceva cunostinte si am si lacune, in plus imi plac, ma pasioneaza discutiile pe teme astronomice.

| oprescudorin11 a răspuns:

As pune chiar o intrebare:'Cum s-a demonstrat existenta campului gravitational in ultima descoperire, ce utilitati va avea si ce explicatie s-a dat?
(delimitarea de capurile electromagnetice, neutronice, etc.)

| Idkidk a răspuns:

Interesant concurs, eu nu aş vrea să particip, dar concursul este bun pentru dezvoltarea adoleşcenţilor.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Mi-as dori foarte mult sa particip la acest atelier, e o cale de a cunoaste mult mai bine lumea in care traim, chiar daca nu am sa castig acest concurs, ma voi inscrie cu siguranta! Multumiri TPU.ro pentru promovarea cat si pentru initiativa de a organiza acest concurs minunat!

| RorySan a răspuns:

Iubesc astronomia
mai ales seara sa stau sa privesc stelele imi place cel mai mult.cand vine ziua ma cam intristez as vea sa dorm ziua si noaptea sa privesc cerul instelat

dar daca ma inscriu platesc ceva?

| pastru009 a răspuns (pentru RorySan):

Dacă te înscrii, fără să vrei să beneficiezi de concursul acesta, atunci da, vei plăti. Dacă doreşti să nu plăteşti, participi la concurs şi, după cum spune acest anunţ, îţi câştigi locul, deci nu-l achiţi.

| RorySan a răspuns (pentru pastru009):

Ok
am inteles
multumesc foarte mult

| LostInPark a răspuns:

Subtila cale de a ma face lunatic...eh. :/

| danielut a răspuns:

Este superb! De mic am fost atras de astronomie!

| dinamo98 a răspuns:

Mereu ma fascinat cosmosul!

| Ghicica_Silviu_1984 a răspuns:

No coment dar interesant