Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2783281intrebari
Cupio.ro
Ultimele intrebari
Cupio.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
29 Oct
SATI 309.921AFISARI
172.260VIZITE
155.972V. UNICI
17 Mai 2010
iubi_duby75 intreaba:

Cre stiti ceva superstitii pentru a avea noroc in viata.in dragoste, in orice? si aia care nu cred in superstiti sa se abtina.ca ii reclam ca abuz daca zic ceva. fiindca eu chiar cred in superstitii nici eu nu credeam pana ieri.cand mi s-a intamplat ceva. deci supertitii pentru noroc va rog! funditalove struck

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 5 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 17 Mai 2010 18:59
    Elena1234456 a răspuns:
    Superstitii generale

Superstitiile sunt niste prejudecati care decurg din credinta spiritelor bune sau cele rele si sunt semne prevestitoare care sunt mostenite din mosi stramosi si transmise generatiilor viitoare, prin viu grai sau prin astfel de medii.
    Iata cateva dintre cele mai cunoscute superstitii, despre ce este bine sa faci, ce aduce noroc si din contra ce nu trebuie sa faci si ce aduce ghinion. Vorbe de piaza buna si piaza rea, superstii de sarbatori mari, cum ar fi superstii de Anul Nou sau de Paste si Craciun, superstitii care aduc nu numai ghinion, ci si noroc…

- Ti-ai cumparat o pereche de incaltaminte noua? Nu o pune pe masa ca vei atrage ghinionul.
    - Nu schimba asternutul intr-o zi de vineri, ca vei visa urat in acea noapte.
    - Nu incepe niciodata o calatorie vineri, altfel vei avea parte de ghinion.
    - Nu incepe niciodata sa iti confectionezi o haina vineri, decat daca o poti termina tot in acea zi, altfel vei fi urmarit de ghinion.
    - Daca ti se zbate ochiul stang este semn de bine, dar daca ti se zbate ochiul drept, atunci se anunta neplaceri.
    - Se spune că daca o fata coase si ata i se incurca iînseamna ca iubitul se gandeşte la ea, o alta versiune este ca se va tine mandra cand va imbraca lucrul pe care-l coase.
    - Nu se da cadou batista caci ea inseamna despartire.
    - Se spune ca daca rupi, pe rand, petalele unei margarete spunand la fiecare „ma iubeste – nu ma iubeste", afli daca esti iubit sau nu.
    - Daca te visezi zburand, iti va fi recunoscuta cinstea.
    - Daca te trezesti plangand, inseamna ca vei avea bucurii.
    - Se spune ca ceea ce visezi joia spre vineri si sambata spre duminica, ti se va implini.
    - Se spune ca daca dimineata te uiti pe fereastra, vei uita ce ai visat.
    - Nu deschide umbrela in casa, caci atragi spiritele rele.
    - Se spune ca atunci cand omul stranuta, ii intra sau ii iese prin nari un duh. De aceea, pentru a nu se intampla ceva rau celui care stranuta, ii se ureaza" Sa-ti fie de bine" sau "Sanatate".
    ...
  • 17 Mai 2010 18:59
    dya a răspuns:
    Pai de exemplu cand ti se zbate ochiul drept inseamna ca se va intampla ceva bun... iar cand se zbate ochiul stang se va intampla ceva rau.
    Sau mai era aia ca daca trece o pisica neagra prin fata ta iti taie drumu si ai ghinion.
    Daca gasesti un trifoi cu patru flori ai noroc.
    *

... daca ti se imbujoreaza si iti ard obrajii fara motiv, se zice ca cineva vorbeste despre tine.
    *

... daca te doare puternic capul din senin, casti in continuu, fara sa-ti fie somn, daca iti curge sange din nas sau ai stari de voma fara motiv, daca ti se congestioneaza fata, iti tiuie urechile si ai temperatura din senin, ai putea fi deochiat.
    *

... daca in timp ce iti perii parul, pieptenele cade pe jos, anunta mari dezamagiri.
    *

... daca te mananca urechea dreapta, cineva te vorbeste de bine. Daca te mananca urechea stanga, te vorbeste de rau.
    *

... daca te mananca nasul, anunta suparare. Dar mai exista si varianta ca daca te mananca nasul, cineva vine sa te vada. Daca te mananca nara dreapta, vine o fata, daca e nara stanga, vine un baiat.
    *

... daca te mananca buzele in ziua respectiva vei fi sarutat.
    *

... daca ti se zbate ochiul drept, anunta curand o nastere in familie. Daca ti se zbate ochiul stang, anunta deces sau o mare dezamagire.
    *

... daca iti cade o geana, pune-o in palma si arunc-o peste umar in timp ce iti pui o dorinta. Daca geana zboara, atunci dorinta se va implini.
    *

... daca te mananca talpa de la piciorul drept, se anunta o calatorie.
    *

...aduce ghinion sa-ti faci unghiile dupa apusul soarelui sau duminica sau vinerea.
    *

... daca iti dai cu oja pe unghii si le privesti des, cineva vorbeste de tine.
    *

... daca te mananca palma dreapta, dai bani in curand. Daca te mananca palma dreapta bag-o in buzunar sau scarpin-o. Daca te mananca palma stanga, vei primi bani.
    *

... daca iti musti limba cand mananci, arata ca tocmai ai spus o minciuna.
  • 17 Mai 2010 19:13
    dya a răspuns:
    Uite mai poti gasi si pe acest site:x http://www.acvaria.com/superstitii.php?p=simboluri
  • 17 Mai 2010 18:41
    adryanna_7314 a răspuns:
    Si c ti s-a intamplat d acum crezi in superstitii?
  • 17 Mai 2010 19:30
    "deci supertitii pentru noroc va rog"
    tin sa cred ca nici nu ati citit ce vrea ea.
    am citit comentariile mai jos, trebuie sa fiu nebun sa tin minte toate astea laughing

Biutssa ce ti s-a intamplat? tongue