| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in destin? Credeti in replica "asa a fost scris"? Noi suntem cei care alegem sau o forta numita de unii Dumnezeu, de altii Destin, de altii Propria Cale, este cea care decide pentru noi? Putem noi sa ne fim impotriva a "ceea ce e scris" sau orice am face suntem constransi sa traim dupa niste reguli pe care nici nu le constientizam? Scuzati-mi intrebarile, dar tocmai ce am terminat de vizionat un film care mi-a dat de gandit. Se pare ca cineva a ajuns milionar doar pentru ca asa fost scris. Ce credeti? Nu despre cazul de fata cu filmul ci despre tot.

O viata minunata va doresc.

6 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Eu sunt de părere că fiecare om își controlează propriul destin. Trecutul reprezintă baza prezentului, iar prezentul este un trecut continuu.
Gândirea este totul. Ceea ce gândești despre tine, asta vor crede și ceilalți. Ceea ce crezi tu, se va întâmpla.
Nu cred în replica „așa a fost scris". Cum am mai spus, fiecare om își poate creea propriul destin. Poate avea viața perfectă, poate avea orice își dorește, iar asta doar cu ajutorul minții.
Asta este părerea mea.
Ce film ai vizionat? Uită-te și la „The Secret" sau „You Can Heal Your Life", dacă ai timp.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred. Destinul ti-l faci singur. Nu in totalitate, exista circumstante si anumite oportunitati, anumiti factori excteriori de care tu poti beneficia sau nu si pe care nu ii poti influenta. Insa, acestia sunt importanti in momentul in care noi ii lasam sa ne influenteze viata. De exemplu, esti in drum spre un interviu la un job pe care ti-l doresti foarte mult. Ai, insa, ghinion si pierzi si metroul si tramvaiul, te apuca si ploaia etc. Acesti factori nu ii poti influenta, pentru ca nu poti prezice aparitia lor. Insa te poti da batut, gandind ca soarta este impotriva ta ori poti lua un taxi. In felul asta fie ajungi la interviul de angajare si sa zicem ca vei si primei jobul, fie te intorci acasa. Evident, in cazul in care te-ai intors acasa si nu ai mai fost la primul interviu, mai tarziu, se poate intampla sa primesti o oferta pentru un job care poate este mai bun decat primul, iar tu o poti accepta. Ori nu, pentru ca esti prea deprimat din cauza ca ai ratat prima oportunitate. Evident, a doua oferta poate sa nu apara deloc.
Exemplul meu nu este cel mai bun exemplu pentru a portretiza ceea ce vreau sa spun, insa asta mi-a venit in minte acum, asa ca sper ca se intelege.
Ideea este ca in viata apar multe oportunitati si multe circumstante, care nu sunt predestinate, dar se intampla pentru ca asa functioneaza lumea. Conteaza, insa, foarte mult si felul in care noi reactionam in aceste circumstante. Daca incercam sa beneficiem de oportunitatile care par a fi in favoarea noastra, ne crestem sansele la reusita si in felul asta ne construim destinul.

| Radu284 a răspuns:

Eu personal cred in destin, nu cred ca putem schimba ceea ce este scris, si ca liberul arbitru este doar o iluzie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu decide pentru noi. Auzi asta si la Evanghelie. Dumnezeu ne ofera posibilitatea de a alege drumul pe care dorim sa il urmam!
Realizam ce ne propunem. Fiecare sunteti inzestrati cu cat putem duce si cu cat putem face fata. Trebuie sa facem ''the best'' din capacitatile noastre si totul a fi bine.

| MihaiN a răspuns:

Nimeni nu ajunge milionar doar pentru ca asa a fost scris.Filmele astea exagereaza multe chestii, si interpreteaza complet aiurea anumite lucruri.
Exista in acelasi timp ceea ce numim "destin" si ceea ce numim "libertate", felul in care ne construim noi viata.Iti dau un exemplu simplu: daca cineva vrea sa devina cel mai bun fotbalist din lume si se antreneaza foarte mult, dar la 20 de ani afla ca are cancer evident ca nu va putea juca fotbal.Acolo "destinul" - ceea ce nu putem controla, ce iese din sfera controlului nostru, intervine si schimba lucrurile.DAR presupunand ca nu intervine o boala cum ar fi cancerul (sau altceva ce el nu poate controla), faptul de a ajunge un mare fotbalist tine in primul rand de el (cat de mult se antreneaza, cat de mult isi doreste, cat de organizat si perseverent este, ce decizii ia - de ex. la ce echipa merge - e de preferat sa aleaga o echipa cu un antrenor mai bun) etc.
Vestea buna e ca ceea ce numim destin intervine in foarte, foarte putine cazuri in asa fel incat sa distruga ceva ce ne dorim.Vestea buna este ca si acei oameni au libertate (cineva afla ca are cancer si DECIDE sa lupte impotriva bolii, strange bani, merge si se opereaza, face chimioterapie, si are sanse sa se recupereze), in acelasi timp poate decide sa isi urmareasca hobby-urile (lectura sau orice altceva ii place etc.).Cu alte cuvinte, noi ne facem viata, destinul doar ne poate restrange cadrul de manifestare (de exemplu, faptul ca m-am nascut in Romania tine de destin, dar asta nu imi anuleaza libertatea).
Recomand sa citesti filosofie clasica si psihologie, sunt de foarte buna calitate.Si, daca esti din Bucuresti si esti interesat de cunoastere autentica, te invit la un cenaclu unde se discuta cam orice, de la poezie, cunoastere umana, filosofie, stiinta, psihologie, religie etc.