| voicublue a întrebat:

Cu ce medie intru in liceul economic Brasov? va rog dati-mi un raspuns.mersi

1 răspuns:
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Bănuiesc că eşti deja în clasa a VIII-a şi anul viitor, la sfârşitul lunii iunie 2013 vei susţine examenele/testele naţionale, la limba română şi la matematică.

Când scrii "intru la liceul economic" este la prezent, iar în septembrie 2012 nu se mai susţin tezele naţionale.

Bănuiesc că ai vrut să scrii "care este estimarea pentru ultima medie de intrare la liceul economic din Braşov, pentru testele naţionale din 2013", nu?

Scriu asta pentru că NIMENI nu ştie acum care VA FI ultima media de anul viitor, asta se va afla abia în luna iunie 2013, spre sfârşitul lunii, după susţinerea tezelor naţionale.

Ceea ce ştim sigur sunt rezultatele la testele naţionale din acest an, din iunie 2012.

Dă click pe legătura de mai jos, alege judeţul Braşov, apoi click pe „Lista liceelor din Braşov" (un buton albastru) şi chiar pe prima pagină (în total sunt 3 pagini), vei găsi Colegiul Naţional Economic „Andrei Bârseanu" Braşov, care este singurul liceu economic din judeţul Braşov:

http://www.admitere.edu.ro/2012/staticRepI/j/

În urma primei repartizări computerizate publicată în 13 iulie 2012, la acest liceu au fost următoarele rezultate:

1). Specializarea COMERŢ, ultima medie din 2012 a fost 7.62, iar în anul 2011 ultima medie a fost 8.05. La această specializare au fost 56 de locuri, care au fost ocupate toate de la prima repartizare computerizată;

2). Specializarea ECONOMIC, ultima medie din 2012 a fost 7.03, iar în anul 2011 ultima medie a fost 7.93; La această specializare au fost 140 de locuri, care au fost toate ocupate de la prima repartizare computerizată;

3). Specializarea SERVICII DE TURISM ŞI ALIMENTAŢIE, ultima medie din 2012 a fost 7.24, iar în anul 2011 ultima medie a fost 7.77. La această specializare au fost 84 de locuri, care au fost toate ocupate de la prima repartizare computerizată.

Tu trebuie să ai mare grijă, să te pregăteşti bine pentru anul viitor, să înveţi pe rupte dacă se poate şi să fii FOARTE, FOARTE atent(ă) ce scrii la testele naţionale de la matematică şi de la limba română, să iei note cât mai mari. Subiectele nu sunt chiar atât de grele, doar par grele, dacă înveţi ţi se vor părea chiar simple.

Sper să te fi ajutat. Dacă mai ai întrebări, te rog să îmi scrii. Mult succes!