| pinky_2290 a întrebat:

Cu ce se ocupa un PR?

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Public Relations -relatii publice

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Coordonatorul de relaţii cu publicul. Adică, omul care face legătura dintre exteriorul instituţiei în care lucrează şi interiorul instituţiei în care lucrează.
Se ocupă, e adevărat, şi cu contactele şi cu comunicatele de presă dar, cel mai important, este omul care aduce veştile din interiorul instituţiei, mai ales când e vorba de veşti proaste pentru a nu expune liderii şi factorii de decizie care sunt reuniţi într-o aşa numită "celulă de criză" care se ocupă de rezolvarea problemei curente care a dus la vestea proastă.
Nu e uşor să fii PR.

| matt25 a răspuns:

PR este acronimul de la Public relations si de obicei se ocupa cu relatiile cu presa, comunicate de presa, contacte, etc. :-)