| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce trebuie sa imi dau pe fata pentru a scapa de acnee (cosuri).
Ajutati-ma ...va rog! Dau funda! Astept multe pareri!

Răspuns Câştigător
| WhatMeanLove a răspuns:

-daca vrei sa folosesti antibiotice:

etina A sau Smooderm

Ambele creme-medicament au la bază aceeaşi substanţă activă, acidul retinoic. Efectele sale se văd după câteva luni de tratament, timp în care de obicei se observă o exacerbare a acneei - produsul eliberează micile coşuri ascunse în piele, deci curăţă în profunzime.

Preţ: Retin-A - 14 lei, Smooderm - 12 lei

Brevoxyl

Produsul ce conţine peroxid de benzoil, se recomandă în formele uşoare şi medii de acnee. Reduce nivelul bacteriilor care provoacă micile infecţii şi previne apariţia de noi puncte negre şi coşuri. Se foloseşte o dată sau de două ori pe zi, pe toate zonele afectate de acnee. Efectele se văd în câteva săptămâni de tratament. Poate să producă iritaţii locale sau roşeaţă pe tenul sensibil, caz în care crema se foloseşte mai rar.

Preţ: Brevoxyl - 30 lei

Zineryt

Conţine alcool, eritromicină, care inhibă dezvoltarea bacteriilor, şi zinc care măreşte efectul eritromicinei. Este recomandat în toate tipurile de acnee, iar efectele sun vizibile în 10-12 săptămâni. Şi Zineryt poate să ducă la iritaţii pe locul unde a fost aplicat. Se poate cumpăra doar pe bază de reţetă.

Preţ: Zineryt - 32 lei

Skinoren

Skinoren este indicat în formele uşoare şi moderate de acnee şi contine acid azelaic, care are efect antimicrobian şi comedolitic. Se aplică de două ori pe zi în strat subţire, iar efecte se observă în patru săptămâni.

Preţ: Skinoren - 33 lei

De reţinut că toate cele patru produse pot provoca uşoare iritaţii locale - roşeaţă, mâncărime, piele uscată, senzaţie de arsură - caz în care se aplică mai rar sau în cantităţi mai mici. Sunt posibile şi reacţii alergice la substanţele active, aşa că e bine să aplici puţină cremă pe o porţiune mică de piele înainte de a începe tratamentul propriu-zis. Bineînţeles că trebuie să citeşti cu atenţie prospectul înainte de utilizarea cremelor.

-daca vrei ceva natural:

In articolul sau, Dr. John Anne vorbeste pe de o parte despre frustarile tinerilor cauzate de acnee, urmele lasate de aceasta afectiune pe chipurile lor, iar pe de alta parte prezinta cateva solutii practice pentru tratarea si prevenirea acestei boli.
"Acneea este o afectiune neplacuta si dezgustatoare. Acest lucru il poate confirma aproape orice adolescent. Ac...

Produsele naturiste sunt solutia

Cel mai bine este sa urmezi un tratament bazat pe produse naturale, cum ar fi: plante, fructe si chiar legume.
De ce este bine sa mergem pe calea naturala? Sunt mai eficiente si mai putin dureroase decat produsele obisnuite de curatare si ingrijire. Si in plus, tratamentele naturiste pentru acnee miros mai frumos.
Un cos cu plante, fructe si legume
Cel mai usor mod de a incepe un tratament naturist pentru acnee este sa te uiti in cosul de cumparaturi sau in frigider. Plantele, fructele si legumele sunt alternativele perfecte pentru tratamentele obisnuite pentru cosuri.
Puteti incepe cu tratamentul pe baza de aloe vera. Aloe vera are proprietati antibacteriene, iar pulpa, un lichid incolor sub forma de gel, actioneaza ca antiinflamator si vindeca iritatiile pielii. Aloe vera reduce secretia de sebum si previne aparitia cosurilor. Aplicati gelul direct pe cosuri.
Castravele este delicios in orice salata sau sandwish. Insa, este extrem de eficient in curatarea fetei si sporeste elasticitatea pielii. Puteti taia felii castravetele si sa le aplicati pe cosuri. Castravetele are o actiune benefica si ca masca pentru ten. Puteti amesteca castravetele cu laptuca si morcov pentru a va face o masca.
Sucul proaspat de lamaie - bun pentru limonada in zilele fierbinti de vara – poate fi folosit pentru spalatul fetei. Curatati-va tenul cu suc de lamaie, iar apoi clatiti-va cu apa curata. De asemenea, puteti folosi caise proaspete.
Un alt tip de masca faciala, putin mai greu de obtinut, este cea pe baza de iaurt si tarate. Amestecati-le pana obtineti o pasta omogena, iar apoi aplicati amestecul pe intreaga fata. Taratele curata profund tenul.
Plantele ca papadia, hamamelis si trifoiul rosu sunt excelente in tratarea acneei.
Desigur, consumand multe fructe si legume se reduce riscul aparitiei cosurilor.

Schimbarea stilului de viata

Acneea este de obicei cauzata de numerosi factori, insa stresul este principala cauza a aparitiei cosurilor. Adaugand stresul la lipsa timpului liber, a alimentatiei sanatoase si odihnei, aparitia acneei si a altor probleme de sanatate este inevitabila.
O varianta ca sa reusim sa ne descurcam cu aceasta problema (care este o parte a tratamentului naturist al acneei) este sa ne schimbam stilul de viata. Depinde doar de tine cand sa incepi sa iei decizii intelepte pentru sanatatea ta fizica.
Totul incepe cu un program adecvat de somn. Epuizarea declanseaza de cele mai multe ori acneea sau o accentuaza. Incepe o dieta prin a reduce mancarurile grase si sarate. Bea multa apa pentru a elimina toxinele. Inlocuieste ciocolata cu fructele."
Dr John Anne este un specialist in ceea ce priveste proprietatile plantelor, a efectuat multe studii de cercetare in acest sens si este adeptul medicinei alternative.

3 răspunsuri:
| drhotzu a răspuns:

Okey te rog ia un timp si nu te grabii:
mergi la un dermatolog afla natura cosurilor, si el o sa iti dea un tratament.winking nu te grabii cu tot felul de tampenii, creme si alifii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acneea este o afectiune intalnita preponderent la adolescenti, fiind o afectiune localizata la nivelul epidermei. Acneea poate afecta fata, pieptul, spatele si chiar umerii. Cei care au aceasta problema sunt predispusi la izolare si chiar depresie, fiind un obstacol in viata sociala a tinerilor si uneori poate sa isi lase amprenta asupra personalitatii unui individ.
Acneea se poate manifesta sub mai multe forme : cosuri, puncte negre, puncte albe sau chiar chisturi, toate aceste forme sunt inestetice si foarte neplacute pentru cei afectati. Aceasta afectiune a pielii apare cel mai des ca urmare a activitatii hormonale crescute, de asemenea acesta problema mai poate sa apara in cazul persoanelor care se confrunta cu o hiper secretie a glandelor sebacee. Aceasta din urma cauza poate afecta persoanele de toate varstele nu doar pe adolescenti. Pe langa acesti doi factori care pot cauza aparitia acneei mai exista cateva cauze posibile, cum ar fi factorul ereditar, produsele cosmetice, transpiratia si chiar stresul poate declansa acneea datorita modificarilor care le poate provoca la nivel hormonal.

Cum prevenim acneea:

* Consumul de apa poate preveni aceasta afectiune si va pastra sanatatea pielii.
* Trebuie evitate alimentele grase, sarate, dulciurile si prajelile, sunt de preferat a fi consumate legumele, mancarea fiarta si in general produsele cat mai naturale.
* Constipatia poate fi o cauza de declansare a acneei.
* Curatenia pielii este un factor important care ne va ajuta sa avem o piele sanatoasa.

Tratamentul acneei :

Aceasta afectiune poate avea mai multe cauze posibile, de aceea este important sa nu folosim un tratament inainte de-a face o vizita la medicul dermatolog.

Cum putem ajuta ca acneea sa nu se agraveze?

Alimentatia are un rol foarte important in cele mai multe cazuri, mesele sanatoase si regulate vor ajuta foarte mult.
Folosirea in igiena noastra a produselor naturiste cum ar fi sapunul anti-acneic.
Renuntarea la cosmetice care au in compozitia lor uleiuri, indicat ar fi sa renuntati cu desavarsire in perioada de tratament la cosmetice. Acestea pot produce iritatii la nivelul porilor, astfel pori se vor bloca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu asta am folosit si in 3 zile mi-a trecut : http://didiglamour.blogspot.com/......entru.html