| RaspunsuriBune a întrebat:

Cum a fost prima voastră zi la liceu? Mai sunt două luni până intru şi eu. Am puţine emoţii, dar ard de nerăbdare.
Ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! Ce trebuie sa stii in prima zi la liceu?
1.Toti sunteti straini unii de ceilalti deci fa cunostiinta cu toti colegii
2.Alegeti din prima zi colegul de banca. Fa tu primul pas, intreaba-l de vorba (pe unul din colegii care ti se par de treaba) si apropie-te de el.
3. Daca cineva precum diriginta are nevoie de ceva atunci ofera-te sa ajuti! In prima zi iti formezi o impresie despre cei din jur, nu vrei sa fie una proasta.
4.Imbraca-te potrivit pentru acea zi. Daca este un liceu de renume atunci considera posibilitatea de a te imbraca la costum in prima zi, daca nu atunci cel putin nu in blugi.Blugi o sa porti mai mereu...
5.Fii tu insuti/insati (scuze nu imi dau seama de gen...) si intra in discutie cu toata lumea.Nu fii retrasa.Nu conteaza ce ai fost pana acum.Acum poti sa incepi o pagina noua in felul tau de a fi daca esti o persoana timida. Poti sa incepi sa fii sociabila intrucat nimeni nu te cunoaste, intelegi ce vreau sa spun?

Cum a fost prima mea zi de liceu?
Am mers cu tata la liceu.Am stat amandoi la deschidere.
Diriginta m-a strigat dupa o lista.Am mers la ea...(striga la un microfon)
Tata a plecat...Eu m-am dus in clasa in care m-a trimis diriga.Acolo am intalnit colegii.Am facut cunostiinta cu cativa.
M-am imprietenit cu un coleg inca de pe coridor (facusem cunostiinta si am decis sa stau cu el in banca cu toate ca nu am ramas asa decat 2 saptamani...)
Am ajuns toti in clasa.A venit diriginta si a facut prezenta (am fost atent ca sa aud cum ii chema pe colegi).
Ne-a citit intreg regulamentul si ne-a dat orarul pe o saptamana. Am primit manualele. A trebuit sa faca cineva un grup de facebook (m-am oferit voluntar) si au fost alesi seful clasei si casierul (cine a vrut a primit postul intrucat nu erau deloc doritori...)
Am luat frumos manualele si am plecat acasa, atata tot.
Dupa am mers frumos acasa...
Colegii i-am cunoscut treptat in primele saptamani vorbind cu ei, atata tot.Nu este mare lucru...
Nu ai de ce sa ai emotii!
Bafta!

-Blytz-

| RaspunsuriBune explică (pentru RainmakerX):

Sunt băiat laughing. Şi la asta mă gândeam şi eu, până acum m-am purtat într-un fel la şcoală, calităţi, defecte, am învăţat din greşeli iar la liceu vreau să încep, cum ai spus şi tu, o pagină nouă. Mersi pentru răspuns, mai aştept şi altele, văd după cui îi dau fundă! ^^

| RainmakerX a răspuns (pentru RaspunsuriBune):

laughing Credeam ca esti fata, scuze. Pur si simplu nu o sa va cunoasteti intre voi... chiar daca erai cel mai timid/cel mai de gasca din generala acum poti sa fii exact opusul daca vrei intrucat ei nu stiu cum erai tu inainte.
Ma bucur ca te-am ajutat.
Bafta!

3 răspunsuri:
| Crisk a răspuns:

Prima zi e naspa rau, toti staini, nu cunosti pe nimeni, dar cu timpul va fi totul ok si iti va placea enorm!