| Marijuana187 a întrebat:

Cum aflu rima si masura unei poezii?

Răspuns Câştigător
| Aleeeeeeee a răspuns:

Rima împerecheată - apare atunci când versurile rimează două câte două - primul cu al doilea, al treilea cu al patrulea ș. a. m. d. (1-2, 3-4, 5-6)

* Rima încrucișată - apare atunci când primul vers al unui catren rimează cu al treilea, iar al doilea rimeaza cu al patrulea. (1-3, 2-4, 5-7)

* Rimă îmbrățișată - rimează primul vers cu al patrulea și al doilea cu al treilea. Este un tip de rimă mai rar folosit de poeți. (1-4, 2-3, 5-8, 6-7). Apare la primele două strofe din sonet.

* Monorimă - constă într-o rimă ce apare succesiv la mai multe versuri și este specifică poeziei populare. (1-2-3-4)

* Rimă albă - în poeziile contemporane (fără rimă)

Masura = numarul de silabe din care este alcatuit versul. Este mai mare în poezia culta decât în cea populara.

- în poezia populara versurile au 5 - 6 sau 7 - 8 silabe.

- în poezia culta, numarul silabelor poate ajunge la 18.

„Soa-re-le si lu-na 6

Mi-au ti-nut cu-nu-na" 6

„Ce te le-geni co-dru-le 7

Fa-ra ploa-ie, fa-ra vânt" 7

3 răspunsuri:
| cosmina_2273 a răspuns:

Pai uite a raspuns liliii drept sa-ti spun si eu am uitat tongue