| anonim_4396 a întrebat:

Cum corecteaza profesorii de romana la bac? Se pun in general note mari? Stiu, trebuie sa fie pe merit dar la romana e destul de subiectiva treaba... Cauta fiecare detaliu ca sa scada? Citesc repede si pun "la misto" o nota? Corecteaza in favoarea sau in defavoarea elevului?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! Acesti profesori sunt complet indiferenti fata de nota ta.Ei doar corecteaza, nu o sa-ti dea mai mult dar nici mai putin pentru ca lor nu le iese nimic din ruinarea sau ridicarea lucrarii tale.
Deci, cum actioneaza de obicei profesorii la romana? Primele 2 subiecte le corecteaza "mot a mot" din barem. Daca ai atins ce zice baremul atunci primesti punctele.
La subiectul 3 se face diferenta. (sau la orice alt subiect unde apare vreo compunere.) Il citesc o data rapid ca sa-si faca o impresie. Dupa mai citesc 1 data ca sa caute eventualele greseli si se decid la un punctaj.Aici intervine profesorul. Daca nu ii place atunci este grav...Iti poate lua multe puncte si pentru redactare, cateodata mai multe decat are voie daca este unul nebun...
Punctajul din compuneri este la latitudinea profesorului care iti corecteaza (oricum sunt mai multi profesori corectori pentru o lucrare.)
Deci nu iti face griji ca te calomniaza cineva intrucat fiecare lucrare este corectata de 3 corectori. Daca diferenta dintre notele date de cei 3 este mai mare de 0, 5 puncte atunci se corecteaza din nou pentru a se ajunge la un compromis. (Sa zicem ca un profesor iti da 8, 8 unul iti da 8, 5 si celalalt 7, 9) Se va corecta din nou lucrarea ca sa se vada de ce a fost pus acel 7, 9.Concluzia este ca nu te poate distruge nota unui singur profesor, eventual sa fie notele celor 3 toate rele. Nimeni nu tine cu tine si nimeni nu este impotriva ta. Ei doar sunt corectorii.
La romana nu corecteaza niciodata la misto. La info corecteaza la misto cateodata...in rest nu.
Asa cum a zis si Blue... daca iei undeva intre 4, 5 si 5 atunci se mai uita pe lucrare sa vada de unde sa scoata 5-ul. Si eu cunosc multi profesori la fel...pur si simplu le este mila de munca elevului care a luat 4, 8 si mai are nevoie de putin pentru 5. In rest nu o sa-ti dea niciun punct daca ei considera ca nu il meriti.
Nu, nu corecteaza la sange intrucat au multe lucrari de corectat.De obicei citesc repede dar cu atentie.
La contestatii ei sunt obositi si de obicei sunt mult mai duri. Nu suporta contestatiile facute la misto, lucru ce se vede prin scaderea drastica a unor note.
Deci...un profesor se ia mereu dupa barem.El iti da puncte de la el doar pentru exprimare si iti ia cate puncte considera el pentru greselile de ortografie (adica la exercitiile de exprimare. Daca lui ii place atunci bine daca nu atunci...)
Concluzia mea este ca sunt 3 corectori si chiar daca unul ar vrea sa te "distruga" nu ar fi sustinut de ceilalti 2 si lucrarea se va corecta iar. Deci daca iei notele 9 9 si 8 atunci se va corecta iar ca sa vada de ce s-a dat acel 8. Stiu ca unii nu credeti dar asa se procedeaza. Se adauga inca un corector.
Nu citesc detaliile, ei sunt grabiti, de obicei sunt note mai mari intrucat nu vad unele greseli.De asemenea ultimele lucrari corectate au note mai mari de obicei intrucat sunt foarte obositi profesorii si vor sa termine foarte repede.
Bafta! Sper ca te-am ajutat!

-Blytz-

| AnonimaOk a răspuns (pentru RainmakerX):

Nu e vorba de trecut, in general sunt buna la romana. Nu stiu daca am fost chiar in cea mai inspirata postura la examen. Dar nu sunt 2 corectori? Eu nu stiam de 3...

| RainmakerX a răspuns (pentru AnonimaOk):

Eu am vazut o foaie de la simulare la informatica si erau 3 note...4 cu cea finala.Sincer nu stiu cum este la romana, am crezut ca este la fel. Stiam ca se ia de 3 ori. Scuze daca am gresit...

| AnonimaOk a răspuns (pentru RainmakerX):

Nu zic ca ai gresit, eu nu prea sunt informata legat de asta. Oricum, mi-e frica sa depun contestatie la romana pentru ca nefiind precis baremul, pot nimeri cu o nota mult mai mica. Depinde si unde se corecteaza... La alte obiecte gen mate daca iau mai putin decat am calculat clar fac contestatie pentru ca nu mi s-ar parea firesc. Baremul e fix acolo, dar cine stie... Eu fiind la mate-info cu subiectul acela mai usor sper ca nu se asteapta la filosofii pe acolo pentru ca eu fac 5 ore de mate si 3 de romana, nu 7 ore de romana ca cei de la filologie straight face. Sper sa nu fie cazul de contestatii ca sa nu-mi mai complic existenta pff

| RainmakerX a răspuns (pentru AnonimaOk):

Inteleg... contestatiile la romana sunt mereu mai periculoase decat cele la matematica. Daca profesorul este obosit si nervos atunci poate sa iti scada drastic din punctajul de la compunere daca nu l-ai impresionat.

5 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Depinde de profesor cum punctează lucrarea, dar de obicei dau punctaj mai mare față de contestații unde se corectează la ''sânge''.
Da, unii profesori se uită dacă ai scris atâtea rânduri și te punctează chiar dacă conținutul este mai slăbuț.
Normal că după 100 de lucrări corectate, mai sare cu vederea anumite greșeli dacă înțelegi.
Cunosc profesori de română care dacă văd că ai luat 4, 50 se uită din nou peste lucrare ta și caută să te mai puncteze undeva ca să îți dea nota 5.
Da, se pun în general note mari mai ales la ultimele lucrări.