| alexuta111 a întrebat:

Cum e la mate-info? Cei care sunt sau au fost regretati aceasta decizie? de ce?

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

La mate-info nu-i atât de greu. Dacă adaugi un intensiv lucrurile se complică. Eu nu regret pentru că este de viitor.

| SkyPilot a răspuns:

E mai greu, dar te va ajuta mult in viata. Gasesti usor de lucru si bine platit. Cu cat faci un liceu mai bun, cu atat iti va fi mai bine. Un intensive ppaarasi te-ar ajuta foarte mult. Mai bine inveti acum si iti asiguri un viitor happy

| danutzu96 a răspuns:

La matematica este cam greu, Matematica M1 dar informatica mi se pare frumoasa, mai ales daca o intelegi. Daca nu o intelegi o sa ti se para mai grea ca matematica.

| iSwag a răspuns:

Unii zic ca a fost un fleac, i-a curuit bac-u
Altii zic ca a fost frumos.

Si eu optez pentru profilul asta. O sa-mi dau toata silinta. Imposibil nu poate fi.

| HereToHelp123 a răspuns:

Iti spun sincer. E greu. Daca e intensiv informatica mai ales, e foarte greu.Informatica e greuta daca nu intelegi. Daca nu te pui pe munca de la inceput si nu o intelegi,o sa ti se para chineza. Daca tu simti ca vrei asta, fa-o.Dar nu te du la mate-info ca e de viitor si faci bani, etc. Decat sa faci toata viata ceva ce nu-ti place, mai bine faci ce-ti place cu un trai ok, fara informatica. happy

| chitaramea a răspuns:

Partea cea mai buna a acestui profil este ca dupa liceu vei putea merge oriunde vrei la facultate. Acum in clasa a opta ai numai o vaga idee despre ceea ce vrei sa faci cu viata ta. Daca mergi la uman asta iti va limita optiunile de mai tarziu (nu vei mai putea sa mergi la medicina, poli si altele pentru ca din a 11a nu mai faceti mate)

Inca o chestie buna te ajuta sa iti menti capacitatea de a învăța, la profil uman te ramolesti, am avut un coleg care vroia sa mearga la o facultate la care nu avea nevoie deprofil real, putea veni si de la uman, insa el a venit la real pentru ca asta l.a tinut putin treaz. La uman e multa toceala si multa toleranta, dar asta nu te ajuta pe tine ca om... te leneveste!

Acum conteaza si de gândurile tale si daca muncesti nu o sa ai nicio treaba

Si inca un aspect importan conteaza foarte mult colegii, liceul si profesorii. Asa ca trebuie sa tinzi spre un liceul bun si sa iti dea Doamne Doamne profi buni.

Si app de faza cu intensiv info... nu.i greu deloc, cel putin din punctul meu de vedere ( sunt la intensiv info). De exemplu la noi in clasa, dupa trei luni de informatica a venit olimpiada si am participat toata clasa... 15 au ajuns pana pe municipiu, asta iti arata ca nu e grea, nu e imposibila, trebuie gandita

| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Nu stiu exact cum e la mate info. Dar, daca iei aceasta decizie trebuie sa fii foarte serioasa si sa te pricepi bine la mate. Unii au regret deoarece credeau c-o sa fie usor, c-o sa se descurce cu cunostiintele pe care le avea din clasele 5-8. Dar nu e asa. E mult mai mult. Cel mai greu e la bac. Daca vrei sa urmezi profilul de mate-info, gandeste-te super bine la asta. Atat iti pot spune.