Întrebare recomandată | nosferatu15 a întrebat:

Cum e mai bine sa invat pentru bac? In fiecare zi sa ma dedic unei singure materii sau sa aloc cate o ora fiecareia zilnic? Daca mai cunoasteti metode eficiente de invatat nu ezitati sa ni le impartasiti si noua! big grin

Răspuns Câştigător
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Eu sunt in clasa a 11-a, deci mai e pana atunci, din fericire laughing Dar stiu si eu cate ceva.
Este foarte recomandat ca, daca vrei sa te apuci serios de invatat, sa nu iti suprasoliciti creierul.Trebuie sa inveti cum este si la scoala, adica 50 de minute, cu 10 minute pauza.Nu degeaba au fost alese pauzele astfel laughing In pauza poti chiar sa iesi si sa iei o gura de aier, ca sa iti oxigenezi creierul.

Este bine sa inveti din timp, si putin si des, pentru ca asa vei retine mult mai usor. Dar nici o singura materie o zi intreaga, pentru ca iti va exploda capul laughing
Spor la invatat! happy

11 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Eu doar recitesc romanele, nuvelele şi ce-i mai lung pentru română, iar la istorie mi se pare relativ simplu, dat fiind că-i doar materia din a 12-a; se învaţă uşor. La fel şi la celelalte.
Nu ştiu de ce te complici aşa de mult, n-ai cum să nu-l iei. Îmi păstrez emoţiile pentru luna aia, căci dac-aş începe de acum, mi-ar apărea riduri şi n-aş vrea asta.

| nosferatu15 explică (pentru Pricked):

Ideea e ca eu vreau sa-l iau cu minim 9... numai cand ma uit pe materii imi dau seama ca e foarte mult de invatat si e nevoie de timp ca sa asimilezi atatea informatii... sad

| Inferno a răspuns:

Depinde la ce dai bacul.
De exemplu matematica se impaca bine cu fizica si chimia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai eficienta metoda e sa dai pe la scoala in fiecare zi din cei 4 ani de liceu si sa inveti suficient de bine la timpul potrivit.
In rest trebuie doar niste exercitiu. Aici depinde de tine de cat ai nevoie.

Fiecare invata in felul/ritmul lui. Nu exista o metoda universala, in afara de aceea pe care am prezentat-o deja, fiind una fireasca, fiindca asigura macar o nota de trecere.
Daca vrei o nota cat mai mare atunci nu stai si intrebi pe TPU ce trebuie sa faci pentru ca deja trebuia sa fii cu variante de subiecte de Bac in fata pe care sa le rezolvi, clar?

| Danişor a răspuns:

Salut!
Cel mai eficient si cel mai bine este sa te dedici 3 ore pe zi la fiecare materie.Si sa iti iei o pauza intre 10 si 15 minute.Bafta happy

| nosferatu15 explică (pentru Danişor):

3 ore unei singure materii sau per total?

| Danişor a răspuns (pentru nosferatu15):

Eu as zice per total.Ar fii mai bine.Dar acum depinde de tine si de timpu tau.

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Cel mai eficient si cel mai bine este sa aloci cate 3 ore pe zie fiecarei materii happy cu pauza de 10-15 minute intre materii happy
Bafta kiss

| Qwzky a răspuns:

Concentrează-te câteva ore pe o singură materie, cu pauze de 10-15 minute. Nu le amesteca, fiindcă așa nu ajungi departe - trebuie să ai o ordine, nu să înveți haotic!

| romania10 a răspuns:

O ora fiecare

| alexaalesa a răspuns:

Buna si eu dau bacul anul acesta, cel mai bine ar fi sa te ocupi de materiile pentru bac dar sa nu le ignori pe celelalte. incearca sa inveti in fiecare zi la toate materiile pentru examen iar la cele care sti ca nu esti ''stapan''pe ele sa ceri ajutor