| SuntFataInPlm a întrebat:

Cum e posibil cand eu voiam sa ma sinucid, bine doar ma gandeam cum, si voiam sa ma tai (nu din motive de dragoste, probleme in viata si in familie) intru pe fb, si imi da accept baiatul de care-mi place instantaneu devin fericita, desi n-am vorbit in viata mea cu el.
wow
App. imi spuneti cum as putea incepe conversatia cu el

10 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Iar, dau de tine...
Nu pot înțelege de ce te automutilezi în loc să înfrunți problemele de care te lovești. Știi de ce ai nevoie acum? De un prieten care să te sprijine deoarece durerea te-a pus la pământ.
Uite, după durere s-a întâmplat ceva care te-a înveselit. După furtună mereu apare soarele. Renunță la durere și bucură-te de viață.
Comunică cu el, începe o conversație. Întreabă-l ce face și cum se simte. Restul vine de la sine.

| SuntFataInPlm explică (pentru FemeiaPisică):

Se pare ca te urmaresc peste tot rolling on the floor Ah, ma certasem cu mama mea, si se lua de mine zicea cuvinte care ma dureau...

| T0T a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Esti foarte rea! Ti-ai schimbat optiunile la mesaje special, nu?
Ca sa raspund la intrebare.
Asta mi s-a intamplat si mie...Acum ceva timp o fata super populara in oras pe care o placeam, era atat de frumoasa, imi da cerere pe facebook! Da' fu.ck! Isi iroseste una din cele 5000 de cereri pe mine...Am fost atat de fericit! Are foarte multi prieteni, maxim ai voie pe facebook 5000 si sunt unul dintre ei si in plus de asta ea a fost cea care a trimis cererea. Asta a fost atunci, acum mi-a disparut entuziasmul, nu am vorbit cu ea niciodata.

| T0T a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Da-mi cerere de prietenie ca eu am o politica si nu pot sa dau. Am ce sa iti spun. Daca nu îmi dai deduc ca esti chiar rea si nu m-ai considerat prieten.

| T0T a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Fie, multumesc pentru cuvintele din ultimele mesaje care sunt niste neadevaruri si chiar m-au deranjat. Nici sansa sa iti explic anumite lucruri nu mi-ai ofereit-o. Multumesc, dar sa nu ma mai contactezi vreodată.

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| SkyPilot a răspuns:

Il intrebi ce face, cum merge cu scoala, dupa care incepi sa il intrebi despre el (ce ii place, cu ce se ocupa in timpul liber etc.).

| BeeaBeatrice22 a răspuns:

Tu esti proasta._.
cum sa te sinucizi sau sa te tai doar pentru ca iti place de un baiat ( pe care nu l-ai vazut in viata ta)rolling on the floor)
suferi, mai bine lasa-te.

| SuntFataInPlm explică (pentru BeeaBeatrice22):

Am mentionat ca nu e vorba de dragoste, uita-te inteligento la celelalte intrebari, da cine **** esti tu sa judeci chiar daca era si asa? Eu stiam ca e un site unde ajuti oameni, nu unde se gasesc toate distrusele sa se i-a de viata altuia. Pa.

| SuntFataInPlm explică (pentru BeeaBeatrice22):

Singura proasta de aici esti tu, pentru ca iti permiti sa judeci viata altuia fara sa stii motivele de ce face asta, sau macar sa-i stii numele. Ce oameni rai smr