| Georgemy2 a întrebat:

Cum e sa te duci la o scoala noua, sunt in clasa a opta, va fi mai greu cu colegi noi?

11 răspunsuri:
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,desigur ca in primele zile o sa fie putin mai greu, pana te acomodezi cu noua scoala, noii colegi si profesori, dar apoi o sa te obisnuiesti si totul va fi bine.Gandeste-te ca anual sute de adolescenti merg la alte licee, ma refer la cei care trec in clasa a 9-a,iar asa cum ei pot trece peste etapa asta din viata,si tu o poti face. Daca esti o fire prietenoasa, vorbareata si vesela, cu siguranta o sa-ti faci prieteni noi foarte repede si te vei intelege de minune cu noii colegi, iar daca vor fi colegi care se cred buricul pamantului si incearca sa faca pe desteptii, nu trebuie sa-i bagi in seama pentru a nu provoca conflicte.Cel mai bine e sa-ti vezi de cercul tau de prieteni si sa-i ignori pe cei care vor cearta.Cat despre profesori, da-ti silinta la inceput pentru a obtine note bune, comporta-te adecvat la ore si vei vedea ca si eu vor avea o parere buna sau foarte buna despre tine. Sper ca te-am ajutathappy

| Ruxandra15 a răspuns:

Da fiindca mai e un an si terminati. Si cu profesorii va fi mai greu pentru ca vor avea un alt stil de predare.Limbile straine sunt aceleas daca sunt diferite ai facut o greseala ca te-ai mutat.

| Georgemy2 explică (pentru Ruxandra15):

Nu a fost alegerea mea ca m-am mutat

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Georgemy2):

Dar macar cunosti pe cineva de acolo? Nu o sa fie greu cu colegii doar ca o sa fi cel nou etc. Daca 3 ani ai facut franceza si in a 8a faci spaniola e groaznic

| Georgemy2 explică (pentru Ruxandra15):

Nu cunosc pe nimeni, absolut pe nimeni!

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Georgemy2):

Ti-am zis nu o sa fie greu cu colegii ca doar sunteti toti copii nu?

| Georgemy2 explică (pentru Ruxandra15):

Da... dar sa te desparti de vechi colegi cu care ai stat aproape 7 ani, si sa trebuiasca sa-ti faci alti prieteni, mi se pare foarte naspa, nici nu stiu cu cine o sa stau in banca, cu un baiat sau o fata? oh...

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Georgemy2):

Si daca intrai a 9a era la fel va puteti intalni la un suc dupa ore.

| Wukii a răspuns:

Din întâmplare, și eu mă mut la o școală nouă. Îți ia un timp până te acomodezi cu noua școală, dar totul va fi bine. happy

| ღBelieveInHopeღ a răspuns:

Eu zic ca la inceput o sa fie greu dar o sa te acomodezi in timp si chiar o sa-ti faci prieteni. Gandeste pozitiv si o sa iti mearga foarte bine.
Succes! happy

| AnonimAjutator a răspuns:

In primele zile incearca sa observi copiii, sa vezi cu cine ai vrea sa fii prieten, incearca sa ii cunosti mai bine. dupa aceea incerca sa te apropii de,, viitorii tai prieteni,, happy si daca reusesti, de acolo vei invata sa ii cunosti pe toti ceilalti. oricum iti vei face prieteni, caci din toate clasele in care ai fost, chiar si gradinita, toti copiii si-au facut prieteni, mai multi sau mai putini, chiar si cei mai obraznici, mai destepri, mai uratei, mai nu stiu cum. vazandu-i zilnic, sigur te vei intagra, nu iti fa probleme. happy succes la scoala