| Commapoint a întrebat:

Cum fac un text argumentativ? Nu am fost la lectie pentru ca m-am simtit rau. Am o tema care suna asa "cautati argumente pentru a va convinge parintii sa petreceti vacanta intr-un loc pe care doriti de multa vreme sa-l vedeti".Cum as putea face?
Funda.

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Gaseste argumente, adica ce avantaje a-ti avea daca v-ati duce in acel loc in vacanta, raport calitate/pret etc, dar si contra-argumente, sa te gandesti la dezavantajele ce ar putea fi si sa le combati cu argumentele tale, asta ar fin intr-o dezbatere. Dar intr-un text argumentativ, e destul sa iti pui intrbarea "De ce?" si sa-ti raspunzi singur/a la ea.