| lorenmorgan a întrebat:

Cum sa am o memorie buna? cind invat difinitiile la fizica si temele la istorie le stiu, peste citeva zile uit ce am invatat ajutati-ma va rog cum sa memorizez ca sa-mi intre in cap si sa nu mai iasa!

7 răspunsuri:
| DudyyGreen a răspuns:

Inveti mecanic asemenea unui robot. Scoala nu te pune sa pozezi lectia si sa o ti in minte. Trebuie sa gandesti logic, mai ales la fizica! Sii incearca cu memoria vizuala, este foarte buna! La mine functioneaza de minune ♥.

| Maddutzakiss a răspuns:

Pai incearca cu lecitina o gasesti la farmacie

| AabcZ a răspuns:

Invatand memoria ti-o dezvolti. E un muschi care trebuie antrenat. O sa obtii una mai buna muncind.
Cat despre invatat, incearca sa intelegi ce inveti, ce repeti. Invata logic.
Nu trebuie sa reproduci cuvant cu cuvant ce scrie in caiet pentru ca vei uita repede si niciun profesor nu-si doreste un elev care sa spuna lectia de la cap la coada iar daca-i pune o intrebare banala sa-l dea peste cap pentru ca el nu gandeste ce spune.
Toata lumea uite peste ceva timp ce o invatat de aia trebuie sa repeti sau sa citesti fie si o singura data sa-ti reamintesti. Oricum ce invatam la scoala uitam, dar mare parte, baza si ce e mai important ramane.

| AabcZ a răspuns:

Uita*

| wiperkilL a răspuns:

Incearca sa gandesti logic si sa invati cuvan cu cuvand din carte, si atunci cand inveti sa nu te gandesti in alta parte...

| geo11 a răspuns:

Ia pastile de tinere minte sper ca ti-am fost de ajutor Funda!

| AlExAnDrA1234535 a răspuns:

Nu mai invata lectia cuvant cu cuvant.Incearca sa o citesti de 3-4 ori si dupa sa o spui cu cuvintele tale este mult mai simplu.Bafta!