| cezcez a întrebat:

Cum sa fac sa numai imi fi-e frica sa ies noaptea din casa? dau funda! am 13 ani

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Sa iti spun cum am facut eu! Te duci la tara in curte, langa casa la inceput, langa usa chiar, adica intr-un loc unde e intuneric bezna dar esti in relativa siguranta si absolut singur. Iti faci rost din timpul zilei de un obiect pentru autoaparare, care sa-ti dea incredere, o bata sau un topor sau ce vrei tu si il ai asupra ta. Subliniez, sa nu fie persoane in preajma ta dar daca sunt caini sau pisici cu atat mai bine, fiindca iti dau incredere. Si la inceput petreci asa, singur sau singura, ceva timp in intuneric total, o jumatate de ora sa zicem. Stai linistit, asculti zgomotele, privesti umbrele, stiu ca o sa iti fie frica dar tocmai asta e ideea sa te obisnuiesti cu intunericul. Apoi maresti perioada petrecuta acolo, incepi sa te plimbi prin curte, maresti distanta fata de casa, pana ai sa observi ca nu mai ai nici o teama... ba s-ar putea sa inceapa sa iti placa noaptea, intunericul si linistea!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai iesi noaptea din casa.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Identifica problema, de ce anume iti e frica?

| alynutzu20 a răspuns:

E doar o mica iluzie ca ti'e frica sa iesi noaptea din casa.asta e doar in mintea ta.Te limitezi doar la faptul ca "vai e cineva in urma mea" eram si eu la fel, o sa vezi, cu timpul ca e doar o umbra inexistenta in subconstientul tau care va disparea,
Iesi seara si te plimba prin curte, fara retineri, o sa vezi ca nu-i nimeni happy

| kar1GaNNN a răspuns:

Iti e frica de intuneric, clar.
Majoritatea copiilor ai problema asta. Frica moare învingând-o. Acționând. Nu trebuie neaparat să faci nebunii, e ok să o iei treptat, să te desensibilizezi treptat.
Poti iesi cu cate un prieten nu singur, asa o sa te obisnuiesti pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te gandesti la faptul ca nu esti in pericol. Nu exista nimic de care sa te temi. Atata timp cat esti pe proprietatea ta, nu are de ce sa-ti fie teama. Desigur, daca vrei sa iesi pe strada, eu as zice ca e mai bine sa-ti fie teama.

| Alex5620 a răspuns:

Invinge intunericul, nu e nimic rau un el.

| Mariuca_Maria_1974 a răspuns:

Trebuie sa modifici peisajul. Adica sa te gandesti ca totul are culoarea verde.

| AndrraEu a răspuns:

SI TIE TI_E FRICA?! In sfrasit cineva ca mine!

| ninoh11 a răspuns:

Icearca sa iesi cu lantera de multe ori noaptea timp de o ora si astfel nu iti mai este frica

| GeorgianaAdelina2000 a răspuns:

Si eu am 15 ani si abia acum cateva luni am scapat de frica aceea treptat. Ieseam aproape in fiecare seara si trebuia sa ies putin singura sa astept pana venea prietenul meu apoi dupa un timp mergeam si eu pana dadeam de el in drum chiar daca imi era frica, tot timpul ma uitam in spate si bateam cu lanterna de la telefon in caz ca era prea intuneric