| andra115 a întrebat:

Cum sa reactionezi cand un profesor te barfeste in cancelarie?

17 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Il ignor.ce imi pasalaughing

| AtateaConditii a răspuns:

Vorbesti cu ea in particular si ii spui ca nu are dreptul sa te barfeasca, atata timp cat tu nu te bagi in viata ei persoanal si nu barfesti despre ea. Spune-i sa isi vada de materia ei nu de viata ta.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Accepți situația, fără să ripostezi, dacă i-ai dat motive. Fără foc, nu iese fum. Încerci să îți îndrepți conduita, și să nu îl enervezi mai rău. Un profesor, dacă vrea, beneficiind de cunoștințele necesare, îți poate dovedi/demonstra oricând că ești incompetent(ă) la materia, pe care ți-o predă. Și nu, nu te bârfește, caută doar soluții favorabile, alături de colegii săi, în ceea ce te privește.
Totuși, ne-ai spus doar of-ul tău, dar nu și motivele care au declanșat nemulțumirea lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu-i chiar asa. Exista si elevi care stiu o materie si profesori incompetenti.

Ieri, 2 profesoare d'ale mele, vorbeau despre mine si ceea ce credeau ele ca a fost o iubita de-a mea. Explica-mi si mie ce solutii favorabile cautau aceste doua profesoare?

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă îndoiesc că există profesori incompetenți, mai ales la oraș. La materia lor, te asigur, sunt aproape, dacă nu, chiar performanți. Au dat exemene, au studii aprofundate, mastere, doctorate, au gradele... Și cum poți să spui că ar fi incompetenți? Ești conștient de câte studii au? Probabil te referi la profesorii începători, care au absolvit o facultate particulară, și au reușit să ocupe un post de suplinitor, undeva la țară. Dar nici măcar aceștia, nu pot fi depășiți de către un elev. big grin
Știu că și tu te confrunți cu anumite situații în contradictoriu, la liceu, nu atât din cauza atitudinii rebele, cât din cauza aspectului fizic, fiindcă nu vrei să renunți la... coiffure, parcă.Pe mine, personal, părul lung nu m-a deranjat niciodată (mă refer la băieți), atât timp, cât un elev are "în" cap, nu "pe" cap, ceea ce trebuie. Poate să adopte toate ținutele din lume, toate frizurile, atât timp cât își face datoria de elev. Fiindcă politica școlii nu permite aceste lucruri, el trebuie să se conformeze, atât timp cât e elev.
Iar fraza ta nu e prea logică. Citez: "Ieri, 2 profesoare d'ale mele, vorbeau despre mine si ceea ce credeau ele ca a fost o iubita de-a mea."? Curlyyy, poți fi mai explicit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Ceea ce am zis nu are legatura cu ideile contradictorii pe care le am cu anumiti profeosri. Sunt si profesori incompetenti, atat. Daca nu ma crezi, e strict opinia ta pe care o accept, o respect, dar n-o confirm.
Legat de ultima mea fraza din raspunsul precedent, pai... ieri am fost pe munte cu 3 profesori de-ai mei. 1 barbat si 2 femei. Acele 2 femei au ramas mai in urma vorbind despre mine si despre o fata cu care vorbeam eu, iar ele au banuit ca a fost iubita mea. Eu eram ceva mai in fata, asa ca ele s-au gandit ca nu el aud, dar uite ca le-am auzit. Asta nu e barfa? Asta se numeste tot cautare de solutii?

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești prea negativist. Vezi totul prin ochii unei persoane suspicioase, prin ochii unui acuzator. Probabil și din cauza atitudinii sobre, pe care ai avut-o la momentul respectiv. Un om, care ajunge în discuția cuiva, nu înseamnă neapărat că se face vinovat de ceva. De multe ori, vorbele despre el/ea, pot fi izvorâte din admirație. Ori, poate, profesorii tăi, epuizând toate subiectele, și-au focalizat atenția asupra relației tale de prietenie, cu acea fată. Și-au pus și ei niște întrebări, așa cum ne punem toti despre anumite persoane. Puteai să intervii, ca să le spui adevărul. De abia le-ai fi luat vălul de pe față.
Altădată, caută-ți parteneri de excursie, colegi de-ai tăi, de vârsta ta, cu care ești pe aceeași lungime de undă. Fiindcă, nu prea pot înțelege scopul aventurii tale, pe munte, alături de trei profesori. Decât dacă le-ai fost ghid... : ))

| Hemera a răspuns (pentru floresdemayo):

Ma bag si eu in seama poate fara rost, dar cum se poate numi un profesor care vine la ora si joaca carti/table si sta de povesti in loc sa isi faca lectiile?
Nici ala nu e incompetent, daca nu se ia bacu mai deloc la clasele cu care face matematica?

| floresdemayo a răspuns (pentru Hemera):

Parcă îmi vorbesti despre un film, gen comedie neagră. big grin
Cărți și table, la ore? Jucați-vă și șah, și baba-oarba...
PS. Poate, se pregătește și el de vreun concurs... : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Las-o balta. Daca eu vad totul prin ochii unui acuzator, atunci tu/dumneata vezi totul prin ochii avocatului apararii.
As avea multe de adaugat, dar ma opresc aici.

Adio!

| zurick a răspuns:

În niciun fel.
Doar nu vrei să-ți poarte pică deci nu ți-l face dușman. Mai bine lasă-l să zică ce vrea atâta timp cât tu știi ce ai în capul tău.

| Sociopat a răspuns:

Te duci in parcare si te pisi pe masina ei. Daca esti fata te pisi pe roata iar daca esti baiat, pe toata masina

| Crazyfish a răspuns:

Ii rup falca si nu mai termin liceul in tara.

| Mechanix a răspuns:

Să te doară-n p**ă.

| Hemera a răspuns:

Daca de obicei te intelegi bine cu respectivul profesor vorbeste cu el in particular si cere-i o exp; licatie. Daca nu prea sunteti in relatii bune atunci lasa-l in pace sau roaga un alt profesor sa vorbeasca cu el. Altceva nu prea ai ce sa faci.

| floresdemayo a răspuns (pentru Hemera):

Aici, măcar, ai dat un răspuns serios. Dar dincolo... : ))

| Hemera a răspuns (pentru floresdemayo):

Care "dincolo"?
Nu am obiceiul sa raspund la misto deloc. Ma lamuresti te rog?