Întrebare recomandată | Cavani1999 a întrebat:

Cum să scapi de frica de a vorbi în public?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| BiuL a răspuns:

Exercitiul e mama invaturii. Pentru inceput vorbeste in fata oglinzii apoi te poti si inregistra aooi in fata altor oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbind în public!

| Cavani1999 explică (pentru anonim_4396):

Prea sec răspunsul, caut un răspuns mai elaborat, cred că înțelegi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cavani1999):

Îţi spun din proprie experienţă. happy
Nu e nevoie de un răspuns mai elaborat, e scurt şi la obiect. Cel puţin fă mega efortul de a încerca să vorbeşti în public, să-ţi înfrângi această teamă, să o controlezi, iar pe urmă revin-o cu un răspuns.

| Deliiiia a răspuns:

Iti recomand cartea lui Dale Carnegie,, Cum sa vorbim in public" si poate si participarea la asemenea cursuri.

| Gabbriell a răspuns:

Spuneti asta in mintea ta: "stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj" big grin

| Ventilator12345 a răspuns:

Pai si eu am avut problema asta si poti sa iti imaginezi inainte de a vorbi un "vis'' in care te imaginezi vorbind si dupa se intampla ceva minunat si perfect...

| DennyDexX a răspuns:

Citeste mult. Ca o sa vorbesti tu dupa aia

| TweetyDya a răspuns:

Gandeste-te ca altul e mai praf decat crezi tu ca esti!

| mariaobada121245679890887777 a răspuns:

Tu ar trebui sa tii un discurs in fata oglinzii in timp ce te analizezi singur-ă.

| xSaHeRRo a răspuns:

Uite ce iți recomand eu : - în primul rand trebuie neapărat să ai cel puțin un prieten, nu contează că e un coleg de școală sau de banca important este să vorbesti cît mai mult cu oamenii in general, cam asta e sugestia mea nu e complicată, dar daca nu știi efectiv să te integrezi între oameni și să schimbii o vorbă sau două cu ei, să le faci un compliment ca de exemplu atunci inseamnă ca trebuie sa exersezi vorbitul cu cineva, oricine ar fi acesta sa-i faci complimente să vorbești mai exact limba lui. Sper ca te-am ajutat... Funda daca te-a ajutat.