| 12345M a întrebat:

Cum sa vb cu mama despre prima menstruație •urgent!

6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

E destul de delicat si multe adolescente se feresc sa vorbeasca cu mamele lor despre asta.Si felicitari pentru initiativa.
In primul rand lasa rusinea la parte.E un moment important din viata fiecarei adolosecente.
Alege un moment cand mama ta e bine dispusa si faceti ceva impreuna.O prajitura sa zicem.
Intreb-o fara retineri tot ce te-ar interesa de la sememnele ce perced venirea mestruatiei, la durata si consistenta lor.Asigur-o ca ii vei cere sfatul ori de cate ori vei avea probleme (intarzieri, dureri, schimbari neobisnuite, si tot ceea ce pare ca ar trebui sa stii.
Mama e cel bun,, consilier''

| DarkOrbitMoon a răspuns:

"Mi-a venit ciclul, cumpara-mi mai multe tampoane."

| vocea a răspuns:

Minunat, ii vei spune cand o vezi ca ti-a venit ciclul pe romaneste si ea te va intelege si te va ajuta doar este si ea femeie si a trecut prin asta, stai linistita e ceva normal sa iti vina, anormal era sa nu iti vina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu. Aştepţi ca mama ta să fie singură şi apoi îi zici zâmbind, nu e aşa greu, e normal, va înţelege. Poţi să-i povesteşti de la început, vorbeşte repede dacă eşti un pic speriată. Nu trebuie să-ţi fie ruşine, după cum am spus, e ceva normal. Dacă ai o soră mai mare şi ea te-ar putea ajuta. Fii calmă, nu e nimic rău în asta. Sper că te-am ajutat, succeswinking

| Wukii a răspuns:

E normal, spune-i, va înțelege. Nu ai de ce să te temi sau să-ți fie rușine happy.

Baftă!

| Laurentizyu a răspuns:

Spune-i pur si simplu! a trecut si ea prin asta!