| Autumn_8765 a întrebat:

Cum se calculeaza apotema piramidei triunghiulare regulate?

Răspuns Câştigător
| chip6angelic a răspuns:

Latura supra 2 este formula pentru calculul apotemei bazei intr-o piramida patrulatera regulata. apotema piramidei se calculeaza cu ajutorul teoremei lui Pitagora ap la patrat egal cu apotema bazei la patrat plus inaltimea piramidei la patrat.eu asa stiu... funda?

3 răspunsuri:
| diana266 a răspuns:

Nu pot sa scriu aici puterile si fractiile, asa ca iti dau un site unde poti gasi toate formulele de acest tip pentru piramide.

http://adralex.roman.rdsnet.ro/sc5roman/mate/Geometrie/PirFormule.html

| IFAA a răspuns:

Cu teorema lui Pitagora.

| IrinaMihaela15 a răspuns (pentru chip6angelic):

Daca avem piramida VABC cu varful in V, si lom VD apotema (D siitundu-se pe latura BC), atunci apotema nu se afla cu pitagora in felul asta: VD la patrat = VB la patrat + BD la patrat?