| CristineDelaruss a întrebat:

Cum se calculeaza media generala?
[m. a cu teza]

Răspuns Câştigător
| florinflorin14 a răspuns:

Pentru materia la cere dai teza se calculeaza astfel:
se aduna notele (fara teza) se imparte la cate sunt si nota obtinuta se aduna cu teza si se imparte la 2
de ex: am notele astea 7, 8 10, 9 si in teza 9
faci asa 7+8+10+9=34 34 impartit la 4 = 8, 5
8, 5+9=17,5 17, 5 impartit la 2=8, 75 deci 9
funda?

5 răspunsuri:
| CristineDelaruss explică:

@ Mada, dracie, mai trebuie sa iau inca x2 10 sau 9, 10 sa'mi iasa media 9 la matee :-l

| Madda a răspuns:

Iti aduni toate mediile si le imparti la cate medii ai adunat ( + nota la puratre) :*
Oricum ai medie mare=]]
Pupa :*

SI ALA DE JOS II MEDIA LA NOTE.
Nu generala.laughing

| UatDăFac a răspuns:

Nu asa se calculeazawinking cum a spus cel care a primit funda :]

| andra97 a răspuns:

E total incorect ce a spus cel care a primit funda.Se calculeazza in modul urmator: notele care le ai adunate si impartite la cate sunt ori 3 + teza :4 asa e corect.winking

| Acadela a răspuns:

@ florinflorin14 : Ai omis ceva.
Deci iti explic eu din nou. big grin laughing
Se aduna notele din oral si se impart la cate sunt. Rezultatul se inmulteste cu 3 si la noul rezultat se aduna teza. Apoi se imparte la 4, si asta este media la mate, romana sau istorie/geografie.(depinde la ce materie dai teza).

Sper ca ti-am fost de folos.:*
Daca mai ai astfel de nelamuriri, poti apela oricand la mine. :*
Pupici si numai bine!